View Single Post
Eski 22-07-2019, 22:38   #121
orkideaşkına
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrcn_ Mesajı Göster
Merhabalar ,
Sizlerden yardım talep ediyorum . Orkidem yapraklarını dökmeye başladı ama aynı anda dalı da kurumaya başladı. Ben de internetten bulduğum bilgilerden acemilik yapıp kökünden itibaren 4. boğumdan 3-4 cm yukarısından dalını kestim . Ancak sararak köke doğru ilerliyor gibi geliyor Yapraklarında yumuşama ve buruşmalar meydana geldi . Kökünde mi problem var onu da anlamıyorum. Haftada 1 gün suluyorum . Ofiste bakıyorum o nedenle sürekli klima açık sebep olmuş olabilir mi acaba ? Bir de benim saksım şeffaf plastik ancak onu porselen bir saksıya koyuyordum devrilmemesi için ancak köklerin güneş ışığı alması gerekiyormuş. Neye yoracağımı şaşırdım , yardımcı olmanızı rica ediyorum Son olarak orkidemin türü Phalaenopsis yazmayı unutmuşum.
merhaba aynı problemi bende yaşadm orkidelerim sırayla yapraklari yumuşamaya basladi damar damar oldular int araştırmalarıma göre kökundeki süngeri çıkarmak gerekiyormuş. orkide köklerinin çürüytüyormuş sonrasinda bende cıkardm gercektende çürümeler başlamştı. Orkideler duzelmediler devam etti yumuşuma bende çesme suyuyla 10 gundebir suluyordum ki aklıma köyden su getirmek geldi simdilerde onunla suluyorum fakat haftada 2 defaya çıkardım 2 aydir yaprak acmayan orkidelerim yaprak ve kök yapmaya başladılar. hani işe yararmı bilmiyorum ama direk musluk suyu kullanmak yerine2 gün dinlendirilmiş su kullanmanızı tavsiye ederim.sulama sıklığınızıda kontrol edebilirsiniz.

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön