View Single Post
Eski 10-07-2019, 01:09   #50
dobipa
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Bu sene tohum paylaşım etkinliğinden gelen çok merak ettiğim ve yetiştirmek için can attığım çeşitlerden biriside Afyonkarahisar tınaztepe domatesiydi.

Sanki içimi okumuşta naza çekiyormuş gibi herkes çiçeklendi meyveye durdu bu arkadaşlardan haber yoktu.

Çok şükür Afyonkarahisar tınaztepe domatesi meyveye durdu. İlk meyvemiz geçte olsa tuttu.

65 yıllık domatesin çok çok değerli tohumunu bizlerle paylaşan Sn Muda ya bolca teşekkürler.

Name:  20190710_000941.jpg
Views: 201
Size:  53.2 KB

Bu arkadaş ise bugünün bonusu. Halep karası veya Aydın siyahı patlıcan olur kendisi. Tek tük başladılar, bir yağmur yağsa şenlik olur bahçede

Name:  20190710_001009.jpg
Views: 199
Size:  41.4 KB

Hem kendime hemde yetiştirici arkadaşlara tavsiye niteliğinde bir dipnot eklemek istiyorum.

Tohumları çimlendirme aşamasında ilk tur ekimde güzel karışımlar hazırlamaya üşendiğim için sadece torf kullandım.

Öyle böyle fide boyuna geldiklerinde bahçeye ekerken fide çukurlarına solucan veya hayvan gübreside koymadık. Her zamanki gibi tatil kısa ve vakit çok dardı.

Fakat hiçte iyi etmediğimizi sonradan anladım.

Bazı türlerde meyve tutumu düşük oldu. Mineral eksikliğine bağlı belirtiler gördüm.

Ee akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş. Tek tek boylanmış meyveye durmuş çapalamaları bile yapılmış bitkilerin kök boğazlarına yakın (ortalama birer karış etrafına) katı solucan gübresi takviyesi yaptık. Birde bu gübreler güneşte işlevini yitirmesin diye tekrar üstlerini toprakla örttük. Malum tek tek dallanmış budaklanmış bitkilerle uğraşmak normalinden çok daha zor oldu.

Ardından 3 gün sıvı deniz yosunu ile damlamalar takviye edildi.

Sonrasında da 2 gün sıvı solucan gübresi ile damlama yapıldı.

İnşallah bir daha ki gelişimizde daha canlı göreceğiz bahçeyi.

Herkese bereketli sezonlar..

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön