View Single Post
Eski 30-06-2019, 15:12   #2872
erasmus
Ağaçsever

erasmus's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deli_dervish Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Antalya-Korkuteli ilcesinde 1700 m rakimda 13 dekar alanda ceviz yetistirmeyi planliyorum. Bolgedeki 1600 m rakimli arazi de daha once Fernor'u denedim. Sonbahar donlarindan ciddi etkilense de agaclar buyumeye devam ediyor. 5 yasindaki agaclar 3 yasinda gibi su anda. Bu yeni arazi icin detayli toprak analizi alttadir. Degerli yorumlarinizi bekliyorum.

Bu arada forumda kimler 1600 m rakim uzerinde hangi cinsleri denedi ve durumlari nasildir acaba ? Tesekkurler.

Eklenti 695496

Eklenti 695497

Eklenti 695498

Eklenti 695499
Bahsettiğiniz rakım ceviz yetiştirilebilecek en son rakım değerlerinin sınırında. O yükseklikte geç uyanan ve en çabuk hasat olgunluğuna gelen fernor bile zorlanır ki zaten sonbahar soğuklarına yakalandığını belirtmişsiniz. Dikili olan fernor bahçenizdeki azotlu gübrelemeleri geç döneme bırakmayarak ve sulamayı ağustos ortalarında ya da az daha erken keserek ağacın daha erken uykuya yatmasını sağlayarak tedbir alabilirsiniz. Azotlu gübre ve yaz sonu sulamaları ağacın sürgün gelişimini teşvik eder ve ağaç taze sürgünlerle sonbahar soğuklarına yakalanır. Yeni kurmayı düşündüğünüz bahçenizin toprak tahlillerine göre de en büyük probleminiz kireç görünüyor her otuz santimde bir yaklaşık iki katına çıkmış. 60 -90 cm seviyelerinde ise yüksek değerlere ulaşmış.Bitkinin bir kaç sene sonra köklerinin ineceği yaklaşık iki metrelik bölümde daha da fazla olacaktır. Ağaçlarınız ilk bir iki sene etkilenmez ama sonrasında yüksek kireç zamanla ağaçlarınızı kurutur .Ceviz kirece hassas bir bitkidir. Ayrıca alt katmanlarda toprak killi yapıya da dönüyor. Hem kil hem kireç hem de yüksek rakımı düşünerek, bu işe kesinlikle yatırım yapmazdım.

erasmus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön