View Single Post
Eski 30-06-2019, 11:39   #10
Kaktüsadamspnc
Ağaçsever

Kaktüsadamspnc's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aspirini suda eritip fısfısla bitkinin yüzeyine birkaç kez püskürterek uygularsanız fungusit etkisiyle mantarı giderir... (Ben 500'lük aspirini 1 litre suda eritip kullanıyorum.)

Yine, oranı yanlış hatırlamıyorsam 0,5 litre suya bir tatlı kaşığı oksijenli su karıştırıp bunu da aynı şekilde uygulayabilirsiniz...

Yalnız su püskürtme uygulamalarını güneş bitkiye vurmuyorken yaparsanız iyi olur, aksi takdirde damlacıklar mercek işlevi görüp küçük küçük yanıklara yol açabiliyor...

Not: Bu arada, eğer mantar olarak kastınız büyük kaktüslerin eski yapraklarındaki kahverengileşen alanlarsa, onlar bitki yaşlandıkça doğal olarak oluşan dokulardır... Yıllar geçtikçe eski yapraklar üzerindeki bu kabuklaşmalar daha da kalınlaşacak ve ağaç kabuğunu andıracaktır.. O yassı yapraklar da giderek yuvarlaklaşıp birbiriyle kaynaşacak ve silindir bir ağaç gövdesi görünümü ortaya çıkacaktır.. Bu normal...
Tesekkurler mesut temiz asprinli suyu sulamada kullanmayi planliyorudum ama dedigin hic aklima gelmrmisti kesinlikle deneyecegim ve sonucu belirtecegim

Kaktüsadamspnc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön