View Single Post
Eski 23-06-2019, 17:52   #4
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Speckled Roman sn.bahcedenn,alakır etlisi sn. Atilgan,Tınaztepe domates sn.Muda'dan.Domatesler iyi hoşta bu yıl tuta absoluta ile çok büyük sıkıntı yaşadım organik bir insektisit(radiant) ve nispeten eski zehirli ilaçlara göre etkisi daha düşük bir insetisiti (altacor) karıştırıp uyguladığım halde bazı çeşitlerde üstünde bu kurtçuğun değmediği yaprak kalmadı desem yeridir.Bunda benim köye geç gitmem ve ilaçlama aralıklarımın 2 haftayı geçmesininde etkisi var.
Bunun dışında domateslerde filizleri zamanında koparmalısınız yoksa meyve tutumu az olur,bitki ana gövde üstünde meyve tutmalı yoksa şurdanda çiçek geliyor burdan da çiçek geliyor diye filizlere kıyıp koparamazsanız meyve tutumunuz az olur.Ben bu filizleri isteyerek bırakmadım ama geç uğrayabildiğim için fiizler aldı başını gitti koparsamda ana gövde zayıfladı veya güçlenemedi ve ana gövde üstündeki salkımların bazıları meyve tutmadı.Yine otlarla iyi mücadele etmelisiniz görüldüğü üzere ne kadar koparsamda serada baş etmek mümkün olmadı.Alakır biraz daha iyi meyve tutuyor üstlerde de durum iyi specled'e göre.Afyon domatesi ise yeşilken bile oldukça yumuşak 15 civarında fideden fotoğrafını çektiğim en iyi meyve tutan ağaç muhtemelen tohumlar için meyveleri bu ağaçtan seçeceğim.Birde afyon domatesi için geniş bir yer ayırmalısınız oldukça dallanıp büyüyen bir çeşit 1,5 metre genişliğinde bir yatak gerekli.İptede denemek istiyorum gelecek yıl inşallah.Aslında ipteydi ancak filizleri koparmakta geç kalınca bıraktım çünkü baş edilecek gibi değildi.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön