View Single Post
Eski 28-09-2007, 17:00   #305
lerdemir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Sevgili sapudeaure,

Bu soru doğrudan bana geliyor ise forumdaki bir kısım arkadaşımızın olduğu gibi benim de koku takıntım olduğu ayyuka çıkmış demektir

Evet; koku gibi elle tutulamayan ve gözle görülemeyen bir şeyi kelimeler ile tarif çok zor; üstelik de tamamen kişisel algıya bağlı olduğu için de kişiden kişiye değişen bir niteliği var.

Bir de bu durumun üstüne, dili kullanma yeteneği ile iletişim sürecindeki söz söyleyen ile dinleyenin algıları arasındaki olası farkları da göz önüne alırsak beni ne büyük bir zorluğa ittiğinizi ifade etmeden geçemeyeceğim

Şahsi tarife ve kıyaslamaya gelir isek:

Kesiften hafife sıralarsak bence ful'ün kokusu daha kesif. Gardenya fule göre daha hafif sayılır; kaldı ki gardenya bile orta-üst yoğun kokulu bir çiçektir.

Gardenyanın kokusu bence tatlımsı, şekerli ve yoğun; hani koyu bir muhallebi su gibi akmaz da biraz daha yavaş hareket eder ya, işte gardenya da öyle tatlımsı bir yoğunlukta. Burnunuza değecekmişcesine yaklaşıp derin bir nefes çektiğinizde genizinize kadar ilerleyen ve orada bir süre yapışıp kalan bir rayihaya sahip bir koku.

Ful ise gardenya kadar şekersi olmayan, gardenyadan daha kesif, sanki hafifçe limon çiçeği ile manolya çiçeği karışımı bir esinti de barındıran yoğun bir koku yayar bence...

Sanki yapraklarının daha sık, daha yoğun oluşu; daha keskin ama sanki gardenyadan daha az tatlımsı olan kokusunu, insanları bayıltmasın diye bastırmaya çalışır gibidir.

Fakat sanki gardenya kadar yağlımsı ve kalıcı bir etki bırakmıyor az önce bahsettiğim üzere genizde.

Sanırım pek yardımcı olamadım

Tabi bu ful kokusu izlenimi, uzun yıllar öncesinden dimağımda kalan hatıralardan derleme.

Hele benim nazlı ful bir açsın; esas analiz, tarif ve kıyaslamayı o zaman görün siz...

Hoş kokulu günler..

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön