View Single Post
Eski 14-06-2019, 18:37   #5898
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Budamanın ne olduğunu budamanın ne anlam ifade ettiğini budamanın gelişim dönemi ve verim dönemini çeşide göre uygulama gerektiğini anlamadığımız öğrenmediğimiz sürece hataları doğruymuş gibi lanse edeceğiz ve bir başkasınında hata yapmasına sebep olacağız, bunlar çok zor şeyler değil ceşidi tanımak ve nasıl bir budama bakım isteği olduğunu öğrenmek bu doğrultuda gerekenleri yapmak her cinsin budaması farklıdır her cinse tek düze budama yaparsanız hata yaparsınız bu şekildeki formlarla da karşı karşıya kalırsınız, Bazı arkadaşlarımız yandal ceşitli cinsleri hiç budamamayı önerirken sosyal medyada baya da popülerler ve bunlar üreticilerden de pirim alıyorlar, Cinsin talebi isteği hiç dikkate alınmıyor ve bunları güzelmiş iyiymiş gibi meyva ağırlığından dallar kırılıyor diye lanse ediliyor, Başta da dediğim gibi budamanın ne olduğunu neye göre ne anlam ifade ettiğini alamadığımız sürece başarılı olmayı da beklemek hayal olur.
Sn Lilium
Ben bahçemi kurarken kimseden yardım almadım.Budamalarda dahil olmak üzere bütün bahçe işlerini de amatör olarak yaptım.
İnternet üzerinde bu işlerle haşır neşir olan vatandaşlar yandal verimlerinde 5 ve 6 . yaşlarda uç kesimi yapılmayıp ağaçları verime yatırmak gerektiğini söylüyorlar.
Bende bu sene bu arkadaşları dinledim.
Fakat bu kadar yoğun bir meyve tutumu ve cinsin gelişiminin yere meyilli bir çeşit olması işleri bu haddeye getirdi.
Şayet geçen seneki gibi daha sert bir budama yapıp biraz daha fazla dal çıkarsaydım bu sorunlar olmayacaktı malesef.
Bu sene ićin yapacak fazla bişey yok artık.Görsel olarak göz zevkime hitap etmiyorlar malesef.
Ama ben bu yaşadıklarımı bir kayıp olarak görmüyorum.Tecrübe kazandığıma inanıyorum.
Ve tecrübe ne parayla ne de internette akıl verilerek satın alınabilecek bir sey değil.
İnternet üzerinde bu işleri profesyonel olarak yapanların da bazı bilgileri pas geçerek işlerin bir çok püf noktasını söylemediklerini düşünüyorum.
Kendi ayaklarına sıkmak istemediklerini ve ceplerini doldurmaya
devam etmelerinin bir yolunu bulmak zorunda olduklarını , bu sebeble işin püf noktalarını kendilerine bıraktıklarını düşünüyorum.

Hatalarımın bir kısmını seneye telefi etme şanşımız var.Ve hala arkada 3 yaşında başka fidanlarımda var.
Bu tecrübe onları en azından kurtaracaktır.

Pedro ya gelince.İnanıyorumki ilgili ve tecrübeli ellerde kesinlikle pas geçilmeyecek çok verimli bir ćeşit.
Biraz özenli bir bakım istiyor sadece...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön