Konu: Kekik
View Single Post
Eski 06-06-2019, 09:36   #399
roaming
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 22-05-2019
Şehir: Ankara
Mesajlar: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizayda Mesajı Göster
Bendeki hala duruyor. Hava rüzgarlı olduğu için düzgün bir resmini çekemedim. Eski bir fotoğrafını buraya ekliyorum. Fotoğrafta soldaki kekik Fransız kekiği. Sağdakiyse İngiliz kekiği.

Fransız kekiğimin dalları ince kaldı benim (en azından diğer türe göre). Ama hangi tür olursa olsun bitki iyice büyüyünce dip kısımlarının sertleşmesi ve kalınlaşması normal diye düşünüyorum. Sizdeki bu türse biraz narin bir tür (İngiliz kekiği öyle değil mesela) ama mutfakta kullanımı için çok makbul. Ben bu saksıya ilk diktiğimde birkaç hafta ölecek gibi boynu bükük durmuştu. Aşırı güneşten ve aşırı susuz bırakmaktan kaçının derim. Bir de bizim burada bir cafe'de masaların üstüne koymuşlardı sanırım Migros'tan alıp. Çok kısa süre dayandılar herhalde insanlar çok ellediği için.

Son olarak nedenini bilmiyorum ama saksıda yetiştirdiğim iki kekiğim (türler farklıydı) çok budadığım için ölmüştü (çok dediğim bir kerede 3te 2si falan). 3te biri ya da 4te birinden fazlasını budamayın derim. Kolaylıklar
Soldaki aynı bendeki kekik işte. Uzun süre dayanabilir olmasına sevindim. Sağdaki kekik ise tamamen farklı. Bu Fransız kekiği yayılıyor mu, yani kökleri diktiğim saksının kenarlarına kadar gelir mi, yoksa ağaç gibi yukarı doğru mu gider?

roaming Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön