View Single Post
Eski 05-06-2019, 20:57   #181
Mesut Temiz
Moderatör
 
Mesut Temiz's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-05-2008
Şehir: Sakarya
Mesajlar: 907
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adana_Miami Mesajı Göster
ANKARA'da nar ağacı yetişmektedir, görünce açıkçası bende çok şaşırdım, nar subtropikal bir bitki değilmidir?
Gps: http://www.google.co.uk/maps/place/Z...9!4d32.8648144

Neyse, bizim ADANA'da nedense, mesela, hindistan cevizi ağacı yetişmiyor, acaba hiç denenmemiş olabilir mi, yoksa gözümden kaçmış olabilirmi?
Mesleğim icabı 2,5 yıldır yurtdışında ikamet ediyorum, mesela ADANA, MİAMİ'den çok daha sıcak, ancak MİAMİ'de adım başı hindistan cevizi ağaçları var, ama ADANA'da hiç görmedim, acaba neden olabilir ve adaptasyon yapılsa tutarmı?

Bunu neden merak ettim? ANKARA'da eğer nar yetişiyorsa, ADANA'da bu mantığa göre hindistan cevizi yetişebilir... Bence ANADOLU toprakları nitelikli olduğu için bu verimlilik söz konusudur.
D.r İbrahim Saraçoğlu; bununla ilgili bir açıklama yapmıştı, 'soğuk beldelerde egzotik bitkilerin yetişmesi asla sizi şaşırtmasın, nedeni; ANADOLU toprakları son buzul çağını yaşamamıştır' demişti!
Sayın Adana_Miami, benim de Ankara'da oturduğum sürede bahçemde bir nar ağacı vardı ve her yıl epey meyve de veriyordu... Narın doğal olarak soğukta yetişebilen bir bitki olduğunu düşünüyorum.. Hindistan cevizinin durumu farklı... Anlaşılan o ki, sıcaklık, tuz, nem gibi açılardan çok özel koşulları gerektirdiğinden doğal alanının dışında yetiştirilmesi çok zor olan ve kolayca ölen hassas bir bitki...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön