View Single Post
Eski 25-05-2019, 17:52   #2
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Sn Taşlıbahçe'den gelen Çanakkale kerevizi,önceki yıl fide haline getirmek için çok uğraşmıştım bu yıl da biraz uğraştım ev ortamında çok zor yinede 2. denememde fide elde edebildim,yine diğer fidelerle birlikte aynı sıraya ekilmiş vaziyette sera içinde olduğu için sıcaktan dolayı tohuma kalkacağını ve tohum elde edebileceğimi düşünüyorum.

Sn Alıcan'dan gelen Şimmem saliho ismindeki kavun,sağolsun baya tohum göndermişti 20 kadar fide yapabildim hem tadına bakabileceğiz hemde yeteri kadar tohum alabileceğiz gibi görünüyor.Sn Alıcan'ın ailesinin 200 yıldır ektiği bir tohum,gerçekten bunca sene ekilmesinin ve bu güne kadar sağ salim gelmesinde sn Alıcan ve ailesinin emeği büyüktür ancak bu çeşitte ekilmeyi hak ediyor niye diye sorarsanız çok güçlü gelişen ve kök hastalıklarına toleransı olan bir çeşit en alttan en uca kadar güçlü bir ana gövde üzerinden dallanıyor bir ağaç üzerinde sanıyorum 3-4 adet kavun rahat geliştirecek gibi duruyor.Tadıda güzelse gelecek yıllarda devamlı ekilmeye aday muhteşem bir çeşit.
Kavunda en önemli nokta kök hastalıklarının bir kısmına dayanım olması yoksa hiç kök hastalığı görülmeyen bir arazide ölmeye başladığı zaman o çeşit çok dayanıksız bir çeşit olmuş oluyor ve ürün elde etmek çok zorlaşıyor anca aşı ile bu mümkün olur.Cucurbitacae çeşitlerini aşılamak için cucumis pustulatus isminde yabani bir çeşit üzerinde çalışıyorum çimlendirmek için uğraşıyorum ama tohum içindeki cucurbitacin yüzünden güçlü bir dormansi var.Yine benzer şekilde cucumis africanus isminde bir çeşit daha var onu çimlendirmeyi başardım ancak bu çeşit üzerine aşılama yapılamayacak kadar zayıf gelişen bir çeşit.Bu iki çeşitte kök bölgesinde yüksek miktarda cucurbitacin b isminde güçlü bir doğal nematosit içermekte,bu yüzden bitki nematod zararından etkilenmiyor yine hastalık dayanımı üst düzeyde.Aşılaya uygun olansa cucumis pustulatus.Havaların biraz ısınmasını bekleyip çimlendirmeyi öyle deneyeceğim.Ticari olarak belki olmaz ama bu şekilde çok zayıf gelişen ,zayıf kök sistemine sahip,nematod ve hastalıklara dayanımı olmayan salatalık,karpuz ve kavun için çok güzel bir anaç olmaya aday.

Lichi domates etkinlik dışından aldığım bir çeşit,çok merak etmiştim.İnanılmaz hızlı ve güçlü gelişen bir çeşit,aynı büyüklükteki domates ve patlıcan fideleriyle aynı anda ekilmiş olmasına rağmen 4 kat daha fazla boyda ve çoktan meyve tutmuş durumda,resmen ışık hızında büyümekte.Belki serada nematod var ve bu bitkininde nematod dayanımı olduğu için bu hızlı büyümesini temin etmekte bilemiyorum.solanum sisymbriifolium latincesi.Patlıcanla domates arası bir bitki,bütün bitki büyük dikenlerle kaplı.Bu bitkininde üst düzey nematod dayanımı mevcut bunun yanında bakteriyel solgunluk ve fusarium'un bazı türleri içinde kısmen dayanıklı.Domates ve patlıcan için iyi bir anaç.Meyvelerinin tadını okuduğum kadarıyla pek beğenmiyorlar tadının domatesle pek alakası olmadığı yönünde ve içinde çok miktarda patlıcan tohumlarına benzeyen büyük tohumlar olduğu yönünde şikayetler var .Bence tamda herşeyiyle domates ve patlıcanın birleşiminden oluşmuş bir bitki.Bitkinin meyveleride dikenlerle kaplı pamuk kozalaklarına benzeyen bir yapının içinde daha çok altın çileğin yabanileri vardır bizim oralarda 15-20 santim boylarında birebir aynı kapsüller içerisinde meyveler.Büyüklükleride çeri domatesten biraz büyük.Meyveleri çok düzgün bir şekilde 15'erli 20'şerli salkım üzerinde bulunmakta. Bunun üzerine köye gidince kesinlikle garnet ve blue beautylerden aşılayacağım.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön