View Single Post
Eski 16-05-2019, 09:31   #1
musa_ekrem
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
musa_ekrem / Zeytinlik - Hobi Bahçesi

Bahçenin bulunduğu şehir :Aydın/Kuyucak

Bahçenin büyüklüğü :3500 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Aydın Havası.

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 9a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Zeytinlik, Hobi Bahçesi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :
Miras arazimiz. On yıllardır bizde. Zeytin ve incir sıralı dikim yapılmış. İncirler kurumuş zeytinler 30 yıllık olabilir.
Ben 5 yıl kadar önce aralarına genç zeytin fidanları diktim. 1 adet yaşlı bir incir ağacımız var.

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :Ara vermiştim 2017'de yeniden ilgilenmeye başladım.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Tasarım kendime aittir.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok daha sonra ekleyebilirim.

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kendim ilgileniyorum, bazen ücret karşılığı yardım alıyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?
2 ayrı bölümde sebzelik var biri 200 m2 diğeri 100 m2. Demirevin önünde çardak var.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :
Bir adet yazın açıp kışın kapatabileceğim bahçe mutfağı, yüksek tip sera, yağmur suyunu biriktirebileceğim büyük bir sistem,
Güneş enerjisinden tüm bahçenin elektrik ihtiyacını karşılamak.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :
Çeşitli miktarlarda Çekişke zeytini, topanaşı zeytini, eşek zeytini, gemlik zeytini, kayısı, şeftali, erik, ayva, badem

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Yok.

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : Yok.

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Tohumdan sebze üretimi yapıyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Şebeke suyu ve yağmur suyu.

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? :
Damlama sistemi ve zaman saati kullanıyorum. Tüm çeşmelerin altındaki kova ile suyu toprağa akıtmadan biriktiriyorum.

Toprak özellikleri : Bir kısım etli toprak, bir kısım taşlı toprak.

Kompost yapıyor musunuz? : Araştırma aşamasındayım.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Yok.

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? :
Zararlılar için kükürt kullanıyorum.

Bahçeniz organik mi? : Bence organik.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Sebzelerimde sadece deniz yosunu, humik asit, hayvan gübresi ve kükürt kullanıyorum. Zeytinlerde kimyasal gübrede kullanıyorum.

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Fare, yılan, bol miktarda kertenkele, kör kertenkele ve akrep var.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :Damlama ve yağmurlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? :Kuzeyi ve doğusunda dağ var.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :Bahçemin etrafını tel örgü çevirmek ve yerden yüksek kulübe yapmak.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :Hayır.

Düzenleyen musa_ekrem : 16-05-2019 saat 11:32
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön