View Single Post
Eski 11-05-2019, 03:17   #197
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirii Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar siteye yeni üye oldum, siteden edindiğim bilgilere göre sanırım kaktüsümde güneş yanıklığı var kaktüsümü arkadaşım hediye etti ilk aldığım zaman daha canlı ve güzel bir görüntüye sahipti fakat şu an öyle değil sebebi ne olabilir?
Merhabalar, fotoğraflarda güneş yanığı görünmüyor... Güneş yanığı çok belirgindir, gerçekten yanmış gibi görünür bitkinin yüzeyi...Bitkinin yüzeyinde bazı yerlerde görünen kabuklar, daha önceden aldığı fiziksel yaralanmaların izleri.. Onlar sorun oluşturmaz... Daha ziyade kaktüsünüz çok uzun süre susuz kalmış da biraz pörsümüş gibi görünüyor... Aldığınızda köklü müydü kaktüs, yoksa çelik olarak yani köksüz olarak mı dikildi?

Resimden çıkarım yaptığım kadarıyla aydınlık bir cam kenarında duruyor... Orada normal sulamasını yaparak, fiziksel darbe, çarpma, sarsıntı vb.'den ve hava cereyanından koruyarak bakımına devam edin. Normalde bir süre sonra toparlaması, şişkinleşmesi ve canlanması gerekir...

Bir de üzerinde pamuklu bit olup olmadığını gözlemlemenizi öneririm.. Bir iki dalda gözüme ilişken beyazlaşmadan ötürü bunu öneriyorum, ama resimden anlamak zor, kesin bir şey diyemiyorum... Dikenlerin çıktığı alanlara ve dalların özellikle uç körpe bölümlerine yuvalanıp pamuksu bir doku oluştururlar... Bitkilerin özsuyunu emip yavaş yavaş öldürürler... Eğer pamuklu bit varsa, bitkiyi sarsmadan, oynatmadan ince bir resim fırçasıyla fiziksel olarak o kısımları temizleyip ardından biraz arap sabununu (detarjan olmaz, arap sabunu yoksa normal sabun da kullanabilirsiniz) suda eritip fısfısla bitkinin üzerine püskürtebilirsiniz...
Ya da forumun şu bölümünde daha iyi öneriler bulabilirsiniz:
Unlu Bit (Pamuklu Bit)

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön