View Single Post
Eski 04-05-2019, 23:20   #3
flamencodiablo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Merhabalar,
Kaktüsünüz opuntia monocantha monstruosa..
Aslında onun doğal formu o.. Yani, sürekli olarak yavru veriyor...
Zamanla da çok hoş bir görüntüsü oluyor...
Ayrıca köklendirmek, çoğaltmak istediğinizde büyükçe bir dalını uygun yerden kesip normak kaktüs köklendirme yöntemiyle çoğaltabilirsiniz.. Ancak üzerindeki yavruları temizlemeye çalışırsanız oldukça kötü bir görüntü ortaya çıakacağı gibi, kalan kısımlar yine aynı şekilde her yerden yavru vermeye çalışacaktır... Doğal hali çok güzel... Yalnız gerçek formunu alması için mümkün olduğunca çok güneş ışığı alması, mümkünse tüm gün güneş altında kalması iyi olur.. Güneşe çıkarma imkanınız varsa, yapraklarda güneş yanığı olmaması için süreyi her gün biraz daha arttırarak aşamalı bir geçiş yapmanız gerekir... Bol şans...
Cevabınız için çok teşekkür ederim,çok aydınlatıcı oldu. Çok farklı türler olduğu ve almaya devam ettiğim için tür olarak bir ayrım yapamıyorum ve tabi büyüdüklerinde kazandıkları doğal görünümlerini de bilmiyorum. Havalar henüz tam ısınmadı kapalı balkonda duruyorlar, sabah gölge, öğleden sonra güneş alan bir durumdalar. Açıkçası aralık ayından beri baktığım ve hiç bir gelişme göstermeyen sukulentlerimin buradan aldığım bilgiler doğrultusunda gerek toprak hazılama, gerek diğer faydalı bilgilerle canlandılar, renkleri koyu yeşile döndü ve büyümeye başladılar, evet mevsimle de alakalı olabilir ama ben doğru bir şekilde ilerlediğimi hissediyorum. Formları bozulacak diye korkmuştum ama cevabınızla içim rahatladı, satın aldığımda formları bozuk olanlar oluyor haliyle onları kelle alma yöntemi ile kısalttım mecburen

Düzenleyen flamencodiablo : 05-05-2019 saat 00:48 Neden: İmla
flamencodiablo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön