View Single Post
Eski 28-04-2019, 11:11   #172
arslanereli
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2014
Merhabalar.
Yukarıdaki mesaja açıklama getirmek gereği duydum.
Öncelikle amatör olarak başlayabilirsiniz balkonunuzda terasinizda veya 50-100 metrekare bir yerde küçük deneme alanları kurabilirsiniz. Bu kurduğunuz alanlardan ticari olarak para kazanmaniz mümkün değil. Söyle ki. İşin ticaretini yapacaksanız karşınızdaki müşterinin ihtiyacını karşılamak zorundasiniz. Ve sizin yapmanız gereken belirli harcamalar yapacaksınız. Bundan iki ay önce Tekirdağ saray da ( zamanında bu işi yapıyoruz diye birçok şarlatan üçkağıtçı tarafından dolandirilmis biri ) bir arkadaş gelmisti. Beraber bir maliyet tablosu çıkardık tarla kirası ( sera kendisinin bu yüzden yıllık 15.000 TL arsaya kira veriyor, ben 50.000 veriyorum şu an seneye 55.000 olacak) dahil eleman elektrik gübre ( ki gübreyi öyle 60-70 TL gibi piyasa fiyatlarından değil 30 TL tonu ) araç vs tüm maliyetler ile 1.14 TL maliyeti çıktı dönemlik 23.000 ürün kapasitesi vardır. Benim tesisin 5000 metrekare üretim kapasitem 34.000 dönemlik aynı maliyeti aynı girdilerle maliyetim 80 kuruş çıktı. Kapasitemiz bir iki dönüm daha artirsam 55-60 kuruşa çok rahat düşer aylik 4000 TL üzeri tarla kirası dahil.
Şimdi kendi üç beş yüz metrekare bile kurmamış herhangi bir maliyeti bilmeyen zatlar kalkıp size 50-100-500 metrekare ile kapatalım kazanacağınızı söylerler insanların ağzı torba değil ki buzesiniz. Siz yapacaksınız ki onlar para kazanacak yapın ******.
1 dönüm alanda maliyetiniz ortalama 1.50 kuruş olur 500 TL elektrikli 2200 TL fide 3000 TL günde ( piyasa fiyatından) eleman 3000 TL hasat zamanı ayrıca elemana ki 3000 TL nakliye fireler kasa ( ki her marul için 30 kuruş bu da 3000 TL )varın siz toplayın.
500 metrekare olsa bunların hangisini azaltacaksiniz? Elektrik aynı eleman aynı nakliye aynı kaldı ki ürün sayımız az olunca müşteri karşısında gücünüz de azalıyor 4-5 bin marul hiçbir şey bu piyasada.
Velhasıl lafla peynir gemisi yürümüyor balkonda terasta üç beş yaprak ( adet bile değil yaprak sadece ) yetiştirmekle bu iş olmuyor.
Yaparsıniz küçük yer ama para kazanmayi dusunmeden sadece öğrenmek için. Bu durumda da siz hariç herkes para kazanir.
Büyük bir sisteme ( kooperatif veya bu işi daha büyük çapta yapan biri ) entegre olursanız onun sistemi üzerinden para kazanabilirsiniz bu farklı bir konu.
Kolay gelsin....

arslanereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön