View Single Post
Eski 28-04-2019, 10:05   #3254
MasifEv
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,orkide saksısı tül perde arkasından yaklaşık 4 saat güneş gören pencere içinde duruyor.

Geçen sene çiçekleri geçtikten sonra,bütün yazı koyu renk tülbentle güneşin yakıcı etkisini azalttığım balkonda geçirdiler.

Eylül ayı başında ticari üreticinin kullandığı 2 şeffaf renk saksıdan orkideleri özenle çıkardım.

Kullanılan saksılardan çok daha büyük olan,gördüğünüz saksının altına yaklaşık 50 adet kadar su tahliye delikleri açtım.

Çok temiz kumlu bahçe toprağı,steril torf,çam kabukları,iri taneli perlit,toz leonardit ve bolca solucan gübresi ilave ederek hazırladığım karışıma 2 kök orkideyi ektim.

Büyük ihtimalle sorunsuz gelişeceklerini ekimi yaptığım gün tahmin etmiştim.Ancak kocaman 35 tane çiçek açacaklarını düşünmemişim.

Bir kökte 1 çiçek sapında 10 adet çiçek ve süremeyen 3 yan sürgün oldu.Süremeyen yan sürgünler 1cm.boyda hala sağlıklı görünüyorlar.

Diğer kök ise,1 çiçek sapı ve 3 yan sürgünle beraber 25 adet çiçek açtı.

Sulamayı mevsimine göre yapıyorum.Bugünlerde haftada veya 10 günde bir,yaz aylarında daha sık sulama yapmak gerekiyor.

Sulama suyunun saksının tahiye deliklerinden mutlaka akıp gitmesini sağlıyorum.Saksı tabağında su bırakmıyorum.

Ayrıca orkidenin toprak üstündeki kalın kõklerine ve yapraklarına fıskiye yardımı ile arada bir su püskürtüyorum.Bu işlemi geçtiğimiz yıl yaz aylarında daha sık yaptım.

Orkidelerin filtre edilmiş güneşi,süzek ve gübre yönünden zengin toprak karışımlarını sevdiklerini gözlemledim.Selamlar...
Sizin orkideyi görünce benim 2-3 çiçek açmış olanlar gözümden düştü, gerçekten muhteşem bir sonuç almışsınız.

MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön