View Single Post
Eski 24-04-2019, 11:54   #14
Murat Durak
Yeni Üye

Murat Durak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Hayırlı olsun yeni projenizde başarılar dilerim.

-Siz belki biliyorsunuzdur ama bilmeyen arkadaşlara bilgi vermek isterim eski ata tohumlarımız özellikle domates günümüzdeki çoğu hastalığa dayanıksızdır. Yani GDO suz 50 sene önceki tohumu buldum sevinçliyim derken bir bakmışsınız kendinizi 4-5 tane zirai ilacın ortasında bulabilirsiniz.

###Bu konuda size katılmıyorum asla ve asla zirai ilaç kimyasal içeren gübre kullanmayı desteklemiyorum ben aldığım bu araziyi kimyasaldan ve şehir yaşamından uzak olması adına çevresinde kimyasal tarım yapılmamış olması adına tam 1,5 yıl aradım böyle bir emeğin sonunda asla kimyasal kullanmayacağım bu benim ilkelerime ters...

- Bu yüzden ata tohumlarını son derece steril koşullarda hatta topraksız tarımda torf ya da kokopitde yetiştirirseniz hastalıkla baş edebilirsiniz bu seferde topraksız tarımda bitkilere çok fazla gübre verirsiniz gene organik olmaz.

### Bu konuda yanılıyorsunuz ben Masanobu Fukuokanın öğretileriyle yola çıktım gübre yok toprağı sürüp içindeki habitatı öldürmek yok tamamen doğal dikkatinizi çekerim organik değil doğal çünkü organik üretim dendiğinde ülkemizde %30 a varan belki daha fazla kimyasal kullanılmaktadır...

Ata tohumları gen haritalarına bakılıp Ülkemizde ıslah edilerek GDO suz dayanıklı yeni bireyler elde edilebilir ve bu bireylerin tohumları kullanılabilir. Saygılar,

### Zaten amacımız GDO dan kurtulmak değil mi küresel şirketlerin tekeline düşmemek için hep birlikte çıktığımız bir yol bu ıslah edilmiş standart tohum vs f1 tohum peşinde değilim sadece babannelerimizin dedelerimizin tülbent içinde sakladığı tohumları topluyorum ve topladım sadece eski Atalık yöntemlerle üretim yapacağım...
Yorumunuz için teşekkürler ama söylediklerinize katılmıyorum...

Murat Durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön