View Single Post
Eski 20-04-2019, 23:29   #17
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Arum maculatum'larım balkonda duruyor ve 10 gün kadardır balkona çıkıp bitkileri sulama fırsatı bulamamıştım iş yoğunluğundan... Bu sabah çıkıp bir ilgileneyim dediğimde bir de ne göreyim, çiçek açmış... Çiçek biraz solmaya başlamıştı, ancak hemen yanında belki yarın öbürgün açacak kocaman bir çiçek goncası daha vardı.. Üstelik diğer saksıda da açmaya hazır bir çiçek daha vardı... Nihayet çiçek açtığını görmek kısmet oldu arum'un...
Yalnız çiçeğe bakınca, arum maculatum'un gösterişsiz yeşil spata'sının (spathe) yerine son derece gösterişli, mor leopar desenli bir spata'ya sahip olduğunu gördüm... Spadiks'i (spadix) ise koyu mordu... Harika bir görüntüsü olduğunu söyleyebilirim... Araştırınca arum dioscoridis adında, arum maculatum'a yakın bir tür olduğunu öğrendim... Arum yetiştirme konusunda bu ikinci denemem.... Uzun yıllar önce yazlıktan aldığım ilk bitkinin arum maculatum olduğunu kesin biliyorum, çünkü yetiştiği ortamda açmış çiçeklerini görmüştüm.. Ancak o ölünce bu mevcut 3 saksı bitkiyi daha sonra farklı bir yerde tohum vermiş bir bitkiden aldığım tohumlardan yetiştirdiğim için çiçeğini görmemiş, ancak onlar da arum maculatum'dur diye düşünmüştüm... Çiçek rengi dışında iki bitki tamamen aynı görünüyor... Şimdi farklı olduğunu öğrensem de, çok yakın bir tür olduğundan ayrı bir başlık açmak yerine burada paylaşayım dedim...
Açan çiçek solmaya başladığından şimdilik internetten birkaç resim paylaşıyorum, yarın öbür gün açtığında kendi çektiğim resimleri de paylaşacağım...

.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Mesut Temiz : 21-04-2019 saat 01:41
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön