View Single Post
Eski 19-04-2019, 00:00   #284
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meeteine Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar. Ocak ayında dört tane dikenli kabak tohumunu getirttim ve pencere önüne koydum. Şubat ayında, iki tanesinde fide kendini gösterdi. Yaklaşık bir ay kadar yavaş yavaş da olsa büyüdüler. şimdi birisi 15 diğeri 20 cm kadar boy attı. Ancak henüz kök çıkarmadılar ve neredeyse bir aydır da büyümeleri durdu. Hiç boy atmıyor ve yeni yaprak vermiyorlar.
Sizce sorun ne olabilir?
Kaş'ta (Ilıman bir yerde yaşıyorum, bol güneş görüyorlar. topraklarını nemli tutuyorum)
Sn. meeteine;

Diken kabağıda olsa çimlenmek için su istiyor. Sukulent gibi değiller. Bana gelen tek diken kabağını naylon torba içerisinden çıkartmamıştım. Mutfağın sıcaklığı ile yapraklandı. Kökler çıkmaya başladı. Tabi ben naylon içerisindeki nem nedeni ile çimlendiğini iyi bir şey yaptığımı düşünerek biraz daha büyümesini bekledim. Daha sonra baktığımda çıkan tüm köklerin kuruduğunu gördüm. Verdiği filizler de kurumaya başlamıştı. İmdadıma sn. Loniceranın aşağıdaki tarifi yetişti. Hemen bir bardak içerisine su koydum. Kök kısmı kısmen su ile temas edecek şekilde yerleştirdim. Ümidimi kaybetmiş olmama rağmen sabırla bekledim. Bir süre sonra yeniden kökler çıktı. Kuruyan filizin yanından yeni filizler çıktı. Köklerin biraz daha uzamasını bekledikten sonra saksı içerisine diktim. Şu anda bir metreden daha fazla büyüklükte mutfak içinde sıcakların gelmesini bekliyor.

Diken Kabağı

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön