View Single Post
Eski 10-04-2019, 17:26   #272
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YRKaktüs Mesajı Göster
Bu arada simdi farkettim o resimdeki baska bir cicegim ve onun cinsi aloe vera olacak zaten suan suda saksisink degistirirken ayrildi suan suda peki sukulentide suya koudum koklenirmi ?
Sukulentleri köklü ayırdığımızda genellikle hemen toprağa dikiyoruz...
Köksüz olarak keserek ayırmak durumunda kaldığımız sukulentleri de normalde kesik yer kuruyana kadar açıkta sıcakta birkaç gün bekletiyoruz. Bunun nedeni, kesik yerin kuruyarak kabuk dokusu oluşturmasını sağlamaktır. (Ayrıca kesik yere toz tarçın da serpilip yayılabilir.) Böylece topraktaki bakteri ve diğer hastalık yapıcı organizmaların bitkinin iç dokularına nüfuz ederek öldürmesini önlemiş oluyoruz. Çoğu insan bu kurutma işlemini yapmadığı için bir türlü kaktüs ve sukulent tutturamaz... Sukulentler bu kurutma işleminden hiç zarar görmezler, çünkü çoğu haftalarca hatta aylarca bu şekilde durabilir. Bir keresinde birkaç opuntia yaprağını sarılı bir şekilde en az 6 ay, belki bir yıla yakın unutmuştum. Fark ettiğimde açtım ve taptaze yemyeşil duruyorlardı, ektim ve köklendiler...
Sizin resimdeki sukulentiniz için kurutma işlemini önermedim, çünkü çok körpe çelikler bu kurutma işlemine dayanamıyorlar. Alttan büzüşmeye başlıyorlar ve doku yukarıya doğru ölmeye başlıyor... Son çare olarak suya koymanızı önerdim... O kadar körpe bir çeliğin tutma ihtimali pek yüksek değil her halükarda...
Bu arada suda köklendirme yöntemine (açıkta kurutup toprağa dikme yöntemine kıyasla) daha iyi tepki veren bazı sukulentler de var, örneğin euphorbia trigona.. Ama bunlar daha az...
Diğer sukulentinizin resmi görünmediği için türünü ve durumunu bilemiyorum. Siz yukarıdakilerden uygun olan yöntemi deneyebilir ya da bir resmini paylaşabilirsiniz... Daha uygun görüşler sunan arkadaşlar da çıkabilir bu sayede... Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön