View Single Post
Eski 08-04-2019, 07:39   #10
flamencodiablo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019
Angry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Torpakana Mesajı Göster
Arkadaşlar, yaklaşık bir yıldır çeşitli yerlerden tohum alıyorum. Çoğunlukla adenium, palmiye ve bazı özel bitkiler. %70 gibi bir başarı sağlıyorum. Ancak Zengarden adlı siteden aldığım hiçbir tohum çimlenmedi. Bunlara üç günde çimlenen "ot" tohumları dahil... Örneğin, gg aracılığıyla aldığım adeniumların biri bugün çimlendi bile. Ancak zengarden'dekilerde sonuç 10'da 0. Japon şemsiyesi, nolina, ballıca (ki betona atsan çimlenir), manuka vs... Çimlenme sıfır! Sizde durum nedir bu anlamda? Deneyimi olan var mı?
Merhaba, ben de önümüzdeki günlerde Zengarden'den yüklü sipariş vermeyi düşünüyordum. Benim de başıma böyle bişey geldi.
Elektronik Marketlerde Satılan Çimlenmeyen Tohumlar Hakkında

Nereden tohum alıcam hiç bilmiyorum

Ayrıca şu gördünüz markanın 35 paket(35 çeşit) tohumunu aldım, ektim sadece 5 çeşidi çimlendi.

https://urun.n11.com/tohum/sevgi-cic...ket-P104707208

Çimlenenlerin de 4 tanesi papatya ve 1 tanesi çam. Çimlendirmelerimi cocopeat perlit içinde, sıcaklık(yapay ışık dahil) ve nem oranlarına dikkat ederek ayrı viyollerde yapıyorum. Kendi tohumlarımda hatta 2008 den kalma tohumlarımda bile %90 - %95 çimlenmeye sahipken, böyle para verip, kargo bekleyip, özenle hazırlayıp günlerce kontrol edip hüsrana uğramak insanı çok zorluyor, ben bu tohum işinden çok sıkıldım, iki defa 35 er çeşit tohum alıp ekip sonuç alamadım.

Düzenleyen flamencodiablo : 08-04-2019 saat 07:49 Neden: İmla
flamencodiablo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön