View Single Post
Eski 07-04-2019, 01:18   #187
oartuc
Ağaçsever

oartuc's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Sayın skanatlar, umarım benim düştüğüm hatalara siz düşmemişsinizdir.
Konu şu, pencerelere kör kasa yaptılar.
Öve öve gökyüzüne çıkardılar, bende hadi öyle olsun dedim.
Sıra geldi pencerelerin takılmasına.
Önceden uyardım, aman ha köpük sıkın diye!
"abi, kör kasa yaptık, köpüğe ne gerek" dediler.
Yaptığınız kör kasa üç santim genişliğinde pencere kasaları 6-7 cm genişliğinde siz yine de köpük sıkın farkı neyse öderim dedim.
"abi, bak çok memnun kalacaksın" dediler.
Bugün hava çok soğuk ve esiyorda.
İnşaata gittim odanın içinde soba yaktım.
Pencerelerin kenarlarına elimi tuttuğumda inanın o kadar çok soğuk hava giriyor ki, eliniz üşür.

Şimdi düşünüyorum ne yapabilirim ki, köpük sıkabilirim buralara.
Sıvayı kazıyıp delikler açarak bu işlemi yapabilirim.

Şuan oturduğum bina son zamanlardaki lüks binadır.
Hangi pencereye ve kapıya elimi tutsam rüzgar 💨 üfürüyor.
Avrupa'da son otuz yıldır takılan pencere ve kapıların montajında köpük kullanıyorlar ve oldukça sağlıklıdır.

Aynı sorunu kapı takarken yaşadım.
Kapı 🚪 sövelerini beton harçla doldurduk.
Peki, üstünü nasıl dolduracaksınız dediğim de gerek yok dediler.
Kızdım, sitem ettim.
Bağırdım çağırdım.
Sadece üst katmana üç doze köpük sıktılar ve kenarlarından taşarak pekiştirdik.
Demek istediğim, sağlıklı montaj yapmıyorlar.
Kapı 🚪, pencere montajında köpük kullanın.
Silikon sıkarak geçiştiriyorlar.
Silikon, köpük kadar faydalı değildir..
Sayın kozanlı;

Ustanız aslında haklı ancak uygulaması yanlış,bu sektörün içinde birisi olarak söyleyebilirim ki doğru uygulama yapıldığında kör kasa yalıtım açısından da sağlamlık açısından da en doğru uygulamadır.

Bu işlemi yaparken dikkat edilecek hususlar;

Kör kasa sıvadan önce takılmalı ve sıvanın içine gömülmelidir,
Doğrama sıva bittikten sonra montaj edilmeli
Doğramanın kasası T denilen orta kayıtlarda da kullanılan profilden yapılmalı ve monte ederken doğramanın kör kasaya dayanan dış tırnağında fitil olmalı,yoksa çepe çevre slikon çekerek monte edilmelidir.
Kör kasa ile doğrama arasına içeriden mutlaka pervaz dönülmelidir.

Malesef günümüzde iyi usta bulmak zordur ancak bunun sorumlusu sadece ustalar değil büyük oranda müşterilerdir. Genel olarak en ucuzunu arıyoruz ve sonuçları böyle oluyor maalesef.

Alıntı:
Sn. Skanatlar,
Öncelikle inşaatınız hayırlı olsun. Size işçi sigortası ile ilgili bir sorum olacak. Anlaştığınız kalfanın kendi firması var mıdır? Yani inşaat alanında çalıştırdığı her işçiyi kalfa mı sigorta yaptırmayı taahhüt ediyor yoksa size mi bırakıyor? Burada öğrendiğim kadarıyla SGK primlerini hangi taraf ödüyorsa yasal sorumluluk o tarafa geçiyor. Biz de önümüzdeki ay inşaat işine başlayacağız. Ancak konuştuğumuz kalfaların hiç biri işçileri kendi sigorta yaptırmayı kabul etmiyor. Biz kendimiz sigorta yaptırırsak ta kalfanın inşaat alanında kimi hangi gün çalıştıracağını nasıl takip edeceğimi düşünüyorum. Kalfaya imzalatmak üzere bir sözleşme hazırladık. Aşağıdaki gibi iki madde ekletmeyi düşündüm, bu maddeler bizim açımızdan bir sorun teşkil eder mi veya bir kaza anında bizi korumaya yeterli olur mu? Yorumunuzu rica ederim. Teşekkürler.

*İnşaat süresince YÜKLENİCİ’nin inşaat alanında çalıştırdığı her bir kişinin SGK primleri İŞVEREN tarafından yatırılacaktır ancak YÜKLENİCİ inşaat alanında çalıştıracağı her bir işçiyi işin yapılacağı günden önce İŞVEREN’e TC kimlik fotoğrafı ile bildirerek işçilerin SGK girişi yapılması için bilgi verecektir. YÜKLENİCİ’nin İŞVEREN’e bildirdiği kişiler için YÜKLENİCİ’nin çalıştıracağını söylediği gün kadar SGK primleri İŞVEREN tarafından İŞVEREN’in SGK’da açtığı dosya altına yatırılacaktır. İŞVEREN’e bilgi verilmeden ve İŞVEREN’in SGK kayıdını yaptırması beklenmeden YÜKLENİCİ tarafından inşaat alanında çalıştırılacak işçilerden İŞVEREN sorumlu değildir, bu kişilerin SGK primleri ve sigortasız çalıştırmaktan doğabilecek her türlü maddi ve manevi zarar YÜKLENİCİ’ye ait olacaktır.
* YÜKLENİCİ inşaat alanında sigortasız işçi çalıştırmayacağını İŞVEREN’e taahhüt eder.
Maalesef bu sözleşme hiç bir işe yaramayacaktır,işi verdiğiniz yüklenicinin şirketi varsa alt taşeronluk verip sizin sgk dosyanızın altında bir dosya açtırabilirsiniz ancak bu şekilde bile yine de 1. öncelikli olarak sorumlu siz olacaksınız,hatta ödemediği maaştan bile siz sorumlu olursunuz.

oartuc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön