View Single Post
Eski 05-04-2019, 19:56   #306
Sofii
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Ben de deneme amaçlı 2000 adet çelik aldım. iğneada'da yetiştireceğiz. Çelikleri Saray'daki bi üreticiden aldım. Satın aldığım kişiler üretimi ile ilgili bolca bilgi verdiler ama yine de araştırıyorum. Söylediklerine göre aldığım çelikleri bu ay bitmeden 5 cm aralıklarla toprağa ekip bir ay boyunca her gün, sonra kademeli olarak azaltarak sulamamız gerekiyormuş. Mayıs ayında çok az NPK 20 20 verilmesi gerekiyormuş. Haziran'dan sonra sulama kesilecekmiş. İlk yıl da çiçek verebiliyorlarmış ve gücünü köklenmeye harcaması için çiçeklerin hasat edilmesi gerekiyormuş. Kasım ayında 2. kırağının düşmesinin ardından tarlaya ekimi yapılmalıymış. Anladığım kadarıyla çelikler köklenirken özellikle ilk 1 ay çok su istediğinden küçük bir alanda köklendirip sonra asıl yerine alınıyor. Ama bazı yerlerde tarlaya ekimin ilkbaharda olması gerektiğini okudum. Kasım'da asıl yerine alınmasından biraz çekiniyorum. Sonuçta köküyle oynanacak kış başında. Çelikten üretim yapan birisi varsa başarı oranını arttırmak için önerilerini paylaşabilirse şahane olur.

Sofii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön