View Single Post
Eski 01-04-2019, 18:11   #12
dobipa
Ağaç Dostu

dobipa's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BatuhanKurt Mesajı Göster
Sanirim yeterli sıcaklık olmamasi ve yetersiz sulamadan. 3-4 gundur güzel suluyorum. 3 Salatalik 1 karpuz ve 1 domates cikmis durumda.
Sistem teoride basit,
Çimlenme başlayana kadar bol sula, filizler görünmeye başladığında sadece yetecek kadar sula
Ama pratikte o kadar kolay olmuyor.

Bol sulama esnasında tohumlar daha derine inebiliyor veya yerinden oynayabiliyor.

Yetecek kadar az sulama işleminde de tamamen kurumayla karşılaşılabiliyor. Veya daha kötüsü boylanma ya da çürüme yaşanabiliyor..

Kış boyunca çimlendirme ve büyütme işleminde sulama aşamasında el ve göz yeteneği kazanabilmek için denemeler yaptım durdum. Deliksiz 1-2 cm lik kaplarda çürümeye yol açmadan tamamen kararında sulamayla büyütme işlemlerini denedim. Bazılarında başarılı bazılarında da başarısız oldum.

Fakat havalar ısındıktan sonra işler tamamen değişti. Benim denemelerden elde ettiğim sonuçlar tepe taklak oldu.

Örneğin 2 cm lik kapta serin havalarda yaptığım sulama miktarını şu anda uyguladığımda neredeyse hiç sulanmamış sayılıyor ve anında kuruyor.

Bu yüzden çalışmalara devam, denemelere yılmadan devam.. Daha çok pratik, el / göz becerisi ve tecrübeli arkadaşların deneyimlerini inceleyerek bir kaç şey öğrenebilmeye çalışmak..

Yapmamız gereken bu

Veya tamamen kontrol edilebilir ortamda çalışmak, sürekli takip edilen değerler (ec, ph, ısı, nem v.s.)

Ben ölçümsüz çalışmayı tercih ediyorum "şimdilik"

Toprağa baktığımda röntgenini çekebilmek, kokladığımda içerdiği mineral miktarını ölçebilmek
Elimle ufaladığımda sıcaklığını ve nemini değerlendirebilmek
5 dakikadan uzun süre ilgilendiğimdeyse, üstünde/içinde yaşamış canlıları tespit edebilmek..

İşte böylee..

Biz imkansızı isteyelim, ne kadar ilerlersek kardır

dobipa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön