Konu: Cymbidium
View Single Post
Eski 27-09-2007, 08:11   #27
ataman
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nebat06 Mesajı Göster
Sayın ataman.. Bende sizden bir gün önce almışım.. Fiyat cidden çok güzel

Ancak saksılarında toprak yok denecek kadar az kalmış.. Her yeri köklerle dolu Benim saksı içini kontrol etme sebebim ise içinde kesinlikle var olduğunu bildiğim böcekleri yok etmek amaçlıydı ve yanılmadım yine

Kalan çok az torf ve köklerin arasında maalesef kırkayak benzeri canlılar cirit atıyor. Buna ilave olarakda torfu bir örtüya döktüğümde doğada olmayan bir yeşil tonunda (fosforlu açık yeşil ) kırmızı mercimek büyüklüğünde sanırım böcek yumurtalarıda buldum. Sıkınca içinden yeşil sulu birşeyler çıktı.. Gerekli ilaçlamayı sizde yapın bence
Sayın Hocam,
Böcek sorununu ben de fark ettim, aslında aynı soruna daha önce aldığım bazı phalaenopsislerde de rastlamıştım, saksıların içinde pek de ufak olmayan kırkayaklar bulmuştum, firmalar bitkileri gerekli karantina koşullarına uymadan getiriyorlar, aslında karantina şartlarını tam anlamıyla yerine getirince de orkidelerin çiçekleri geçmiş oluyor galiba, iki ucu kolonyalı değnek

Ben bitkilerin saksı harcını tamamen değiştirmeyi planlıyorum, kullanacağım harç içeriği 2 birim orta boy ağaç kabuğu + 2 birim ince boy ağaç kabuğu + 2 birim kalın perlit (aslında bulabilirsem orta boy ponza kullanmak istiyorum) + 1 birim torf (şu an saksılarda var olanı kullanacağım) + 1 birim odun kömürü olacak. Metal askıyla balkona asılan 60 cm'lik saksılardan iki adet aldım, 4 veya 5 saksı cymbidiumu bir uzun saksıya yan yana yerleştirmeyi düşünüyorum, gece sıcaklığı 5 derece civarına düşene kadar bitkileri dışarıda tutacağım, daha sonra ise pimapenle kapanmış olan balkonda veya apartman içi üst kat (çatı aydınlatmasının altı) korkuluklarına asarak korumaya çalışacağım. Gece-gündüz ısı farkı ve düşük ısı olmadan cymbidiumları tekrar açtırmak mümkün değil deniyor. Bakalım bu yöntem işe yarayacak mı, göreceğiz Ama ev içinde batı cephe camda olup öğleden sonra uzun süre güneş ışığı alan cymbidiumlarım 2 yıldır sadece yeni yumrular veriyorlar, bir tanesi çiçek sürgünü oluşturmaya başlamıştı ama sonra sürgün çürür gibi oldu, halbuki aynı cephedeki cattleyalarım çiçek veriyorlar. Olay gerçekten düşük ısı ve gece-gündüz ısı farkında gizli galiba.

Bu arada mağazada cymbidiumların şu anki saksılarından biraz daha büyük hafif derince yeşil saksılar var (galiba 1,90 YTLye almıştım), hem plastikleri oldukça sağlam hem de boyutları açıkta kalan kökleri içine alabilecek kadar büyük. Uzun balkon saksısına sığmayanları da bu saksılara almayı düşünüyorum. Cymbidiumların biraz derince saksılarda daha verimli olduklarını okudum, 2 birim saksı çapına 3 birim saksı derinliği öneriliyor.

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön