View Single Post
Eski 23-03-2019, 16:14   #52
obabilgesi
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bu sorunuzun cevabı o kadar çok şeye bağlı ki sayın obabilgesi. Haziran ayından mı bahsediyoruz Ağustostan mı? Ne sulayacaksınız? Domate mi kavun mu? Bahçeniz günde kaç saat güneş alıyor? Peki rüzgar? Damlama sulamayı malç örtüsü altına mı koydunuz yoksa direk yüzeye mi? Toprağınızın yapısı nasıl? Kumlu mu killi mi?
Kendi cevabınızı deneme yanılmayla bulmanız en iyisi olacaktır. Ben şöyle yaomıştım:

Bahçe toprağım killi. Bahçe bol güneş alıyor (günde en az 6-8 saat), meyve fidanlarını sebze yetiştireceğim alanın dışına ekmeye çalıştım. Sulamayı gece geç saatlerde yaptım. Domates, biber, salatalık ve patlıcan için aşağı yukarı sizin belirttiğiniz kadar sulama yaptım diyebilirim. Temmuz-Ağustos aylarında hava iyice ısındığında bu miktarı biraz daha artırdım. Göz kararıyla. Öyle ölçerek biçerek değil. Sulama süresini bir miktar artırdım o kadar.

Kavun, karpuz, mısır, fasülye ve bamya içinse daha az sulama yaptım. Aynı periyotta, haftada iki kez ancak sulama süresini %30-40 düşük tuttum. Kavun ekiyorsanız, bizim oralara ekilen kavunlar pek sulanmaz bilginiz olsun. Çok sularsanız büyük, çok sulu ama tatsız kavunlarınız olur

Bahçenizi izleyin. İki ziyaretiniz arasında suyun yeterli gelmediğine dair işaretler görürseniz süreyi artırın.
Aslında bakarsanız iletinizde aradığım cevabı buldum☺
Sulama işinde birçok etkenin rol oynadığını biliyorum ve ilerleyen dönemlerde de sulama rejiminde mutlaka değişiklikler olacağının farkındayım. Ama, hani başlangıçta baz alınması gereken ölçü vardır ya, işte onu bir türlü oturtamamıştım. Bu ölçü ile start verip, deneme yanılma ile ilerleyeceğim...
Çok teşekkür ediyorum, eksik olmayın sevgili CornusMas ☺

obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön