View Single Post
Eski 21-03-2019, 16:22   #111
Tаpatalk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Üye ol Mesajı Göster
bende böyle birşey buldum, hindistan cevizi değilmiş, bu ne olabilir? çimlenir mi bu?
Fiber lifleri bulunan, süpürge ve fırça yapımında kullanılan, bir palmiye türünün meyvesidir. Ancak hindistan cevizine benzese de, nazaran irileşmesi ölçüt olarak; hindistan cevizinin yarı büyüklüğüne kadar felan eşittir. Kabuğu hindistan cevizinden oldukça kalın ve daha sağlamdır, pipo, tesbih, kolye, kalem, yüzük, mini mücevher kutusu veya çeşitli süs eşyaları yapımında kullanılmaktadır. Anadolu kültüründe koka ağacı olarak bilinmektedir, yaklaşık 20 yıl öncesine kadar kilogram fiyatı ülkemizde 800 dolar civarı iken, şimdilerde kilogram fiyatı 100 tl civarına kadar gerilemiştir, meyvesinin yenip yenmediği hakkında bilgim yok, nasıl çimlenir onun hakkında da, hiç bir malumatım yok.

Palmiyenin adı: Attalea funifera

Yöre veya yabancı kültürlere göre farklı isimlerle de anılmaktadır, örneğin bir kaçı: / Coquilla nut / Kaukah / Kokka / Kuka / Koka / gibi...

Palmiye görünümü ise, hindistan cevizine benziyor, anavatanı brezilya olarak tahmin edilsede, endonezya, hindistan, afrika, nepal, sri lanka ve benzeri gibi yerlerde de endemik olarak yetişmektedir. Fakat adaptasyon koşulları hindistan cevizi ile denk düşüyormu o konuda derinlemesine bilgi sahibi değilim. Mısırda yetiştiğine dair bazı rivayetler duymuştum, tesbihciler mısır koka sı tesbihleri satarken daha çok över ve fahiş fiyatlar çekerlerdi...

Eklenen Resimler

Düzenleyen Tаpatalk : 22-03-2019 saat 01:50
Tаpatalk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön