View Single Post
Eski 20-03-2019, 15:33   #3228
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mathahmetician Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

Haftasonu orkidemin yapraklarının yumuşamasıyla farkettim ki sulama hatalarımdan dolayı orkidemin kökü kurumaya yüz tutmuş Acilen saksısını ve orkide toprağını değiştirerek önlem almaya çalıştım. Fakat orkidemin fotoğraflarda da görebileceğiniz iki tane keikisi var. Birisinin kökleri büyüyüp ayrılabilecek seviyede fakat diğeri hala küçük sayılır. Sizce ikisini de ana gövdeden ayırıp yeni bir saksıya dikmeli miyim? Ayırmam gerekirse ayırma işini anlatabilir misiniz? Ayırdıktan sonra çiçek sapını kesmem gerekir mi?

Bir de orkidemin kökünü kuvvetlendirmek için ne tavsiye edersiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Kolaylıklar diliyorum.
Orkide saksı harcı satın alın. KoçTaş gibi marketlerde satılıyor. Kullanmadan önce bir tencereye koyup üzerini örtecek şekilde su doldurduktan sonra kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürür. Sonra, dibinde bolca delik olan bir saksının yarısına kadar bu harçla doldurun. Kesip ayırdığınız keikileri (daldan bir parçada taşısın, dalı tamamen uzaklaştırmayın.) saksıya yerleştirin ve üzerine de boş olan kısmı dolduracak kadar harç ilave edin. Ayda bir gübreleyin, yazın 2-3 günde bir kışın haftada bir defa memba suyu ile sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirip gübre birikimini önleyin (gübre birikimi, bitkinin köklerinin yanmasının en önemli nedenidir) Ana bitkideki dalı tamamen çıkartın.

Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön