View Single Post
Eski 19-03-2019, 12:14   #14
its_just_a_ride
Ağaç Dostu
 
its_just_a_ride's Avatar
 
Giriş Tarihi: 08-09-2017
Şehir: Milky Way
Mesajlar: 469
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Geçen yıl benzer durumu yaşadım. Torfdan oluyor sanırım. İyice nemlendirdiğimiz için uzamayı durduramıyoruz gibi geliyor bana. Sulamayı kesmeme karşın, boylanma azalmadı.
Fidelerin çubuk ile desteklenmesi gerekiyor. Çubuk ile fideyi bağlamak gerekiyor ki devrilmesin. Taşırken, sularken kırılabilir.
Bağlama için kullandığım yöntem şöyle idi : İnce bir bez parçasını 8 şeklinde fidenin ve çubuğun etrafına bağladım. 8 in bir gözünde fide, diğer gözünde çubuk var. Ne sıkı ne bol.
Balkona çıkartmadan önceki dönemde, viyolu hafif hafif sallıyordum. (İşe yaradı mı bilemiyorum ama gövdeler biraz kalınlaştı.)
Şaşırtmadan sonra da bağlamaya devam ettim. Çok yapraklı duruma geldiğinde kendini toparladı. Ayakta durmaya başladı. (Uzun gövdeli fide olarak. )
Toprağa diktiğim zaman yine destek ile bağlamak zorunda kaldım. Rüzgar sertleştiği zaman ayakta kalamıyordu.
Ürün verdiler ama
Kolaylıklar.
Fide karışımında torf kullanırken başlangıç nemlendirmesine dikkat etmek gerekiyor. Viyol gözlerine dağıtmadan önce nemli sünger neminde olması gerek. Toprağı sıktığınızda su damlıyorsa çok nemli demek. Fideler direkt boya gider. Gözlere dağıtmadan önce orta karar nemlendirip tohum ekiminden sonra da hafif bir spreylemek yeterli oluyor. Ekim sırasında toprağın ne kadar bol sulu olduğu değil de tohumların ne kadar toprakla temas ettiği önemli.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön