View Single Post
Eski 19-03-2019, 07:11   #13
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okaytoltay Mesajı Göster
Tohumlarım 2,5 günde bu hale geldi Normal mi sizce? Bana pek normal gelmedi. Badem salatalık , balkabağı ,sofralık kabaklar ve 2 adet de mısır filizlendi.
Geçen yıl benzer durumu yaşadım. Torfdan oluyor sanırım. İyice nemlendirdiğimiz için uzamayı durduramıyoruz gibi geliyor bana. Sulamayı kesmeme karşın, boylanma azalmadı.
Fidelerin çubuk ile desteklenmesi gerekiyor. Çubuk ile fideyi bağlamak gerekiyor ki devrilmesin. Taşırken, sularken kırılabilir.
Bağlama için kullandığım yöntem şöyle idi : İnce bir bez parçasını 8 şeklinde fidenin ve çubuğun etrafına bağladım. 8 in bir gözünde fide, diğer gözünde çubuk var. Ne sıkı ne bol.
Balkona çıkartmadan önceki dönemde, viyolu hafif hafif sallıyordum. (İşe yaradı mı bilemiyorum ama gövdeler biraz kalınlaştı.)
Şaşırtmadan sonra da bağlamaya devam ettim. Çok yapraklı duruma geldiğinde kendini toparladı. Ayakta durmaya başladı. (Uzun gövdeli fide olarak. )
Toprağa diktiğim zaman yine destek ile bağlamak zorunda kaldım. Rüzgar sertleştiği zaman ayakta kalamıyordu.
Ürün verdiler ama
Kolaylıklar.

Düzenleyen Portakal Rengi : 19-03-2019 saat 07:15 Neden: düzeltme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön