View Single Post
Eski 08-03-2019, 23:10   #12
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Tabii mesela Muda gibi tohumları bir araya koyduğunuz poşeti ısıtıcı ile yapıştırırsanız işler karışır
Yırtmak durumunda kaldığınız naylondan çıkan poşetleri koymak için büyük poşet ararsınız.
Oysa ben de işleri kolaylaştırmak için ne kadar uğraşmıştım. Tüm tohumları kaybolanlar dahil toplamış Geçerli taleplerin tohum sayısına göre tek tek miktarlarını yazmış, elimdeki tohum stoğuna göre mümkün olduğunca fazla tohumu sabaha kadar fazla yer kaplamaması için özel olarak aldığım naylonlara koymuş yapıştırma makinasını hem kesme hem de yapıştırma yapacak şekilde kullanıp mümkün olduğu kadar tohumu fazla göndermeye çalışmıştım. Bir gecede tabi ki bitirememiş ikinci günü de kullanmıştım.

Birkaç defa uğraş ile matbaada yapışkanlı kağıda barkodların bulunduğu etiketleri yaptırmıştım.
İlk yaptırdığım etiket biraz soluk çıktığı için ertesi gün diğer makinada daha koyu olarak bastırmıştım.

Bastırmış olduğum etiketleri tohum isimlerine daha önceden doldurup yapıştırdığım naylonlara tek tek yapıştırdım.

Tüm tohumların etiketleri naylonlarına yapıştıktan sonra bana gelen ikinci naylona koyacağım etiketleri harf sırasına göre yere dizdim.

Elimde bulunan barkodlu tohum poşetlerini tek tek harf sırasına göre dağıttım. Fazla olan yerleri genişleterek tohumların birbirine karışmasını önlemeye çalıştım.

Tohumların tamamı bittikten sonra sıra ikinci kez paketlemeye geldi.
Dağıtım yapan arkadaşlara fazla zorluk çıkmasın diye aynı kişiye ait poşetleri bir poşete koyup sıkıştırarak yapıştırma kesme işlemi yaptım.

Tek poşetlerde bunu yapamadım.

Harf sırasına göre dizmeye çalışarak aynı guruptan olan tohumları yeni bir poşete koydum. Tabi çıkarması kolay olsun diye ağızlarını yapıştırmadım. Aslında numaralara göre koymuş olsam biraz daha kolaylık sağlıyacakmışım. Tabi bu arada bende bir tane fazlalık var. M21 ile M12 muhtemel karıştığı için mertuğurlu'ya ait kara lahana poşeti bende çıktı. Arkadaşımıza adres bilgilerini verirse göndereyim diye özel mesaj attım. Ancak dönüş olmadı. Hani içine istediği bende olan birkaç tohum da koyardık.

İlk çıkarttığım etiketleri yere sererek karışıklığı önlemeye çalıştım.
İkinci çıkarttığım yapışkanlı etiketler soluk olduğu için kullanılmadan üçüncü koyu baskılı etiketler yapıştırıldı.

Tohumların tamamı poşetler içerisinde başka bir poşete konularak havası alınarak (her aşamada hava kalmamasına dikkat etmeye çalıştım ) kargo poşetine koydum.
Üçüncü olarak çıkarttığım tüm etiketleri gösteren a4 kağıdına aldığım çıktıyı ise tohumlarla birlikte gönderdim. Hani tohum paketlerini açmadan tüm talepleri karşıladığım için kağıt üzerindeki barkodları okutup kolayca yerlerine dağıtılmasını sağlarım düşüncesi ile. Keşke bu düşüncemi yazsa idim.
Uykusuz olunca araya siz görmeden çok az tohum atmıştım.Koparmayın diye bir de bantladım. Onları da buldunuz herhalde. İyi ki fazla göndermemişim. Hemen yakalandık.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Atilgan Mesajı Göster
Acaba barkodları türe göre değilde talep eden kişilere göremi gruplasak. iki kopye alır barkodları kişi zarfının üzerine yapıştırırız ve böylece siz tek tek okutup geri koymak zorunda kalmazsınız. Olurda karşılayamadığımız bir talep olursa üzerini çizeriz. Bizde poşetleri doldurduksan sonra tekrar kişilere göre gruplamak zorunda kalmayız.
Aynen bu şekilde yapmaya çalıştık.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Okuma alışkanlığımız az, okuduğunu anlama durumu birazcık daha az, anladığını uygulama alışkanlığı yerlerde

Gözümüzle görmediğimiz tohuma gönderildi diyemeyiz :)
Yapışkanlı barkodları tamamen kullandığım için hiç eksik kalmadığını birkaç defa kontrol mekanizması ile teyit ettim. Ne bilirdim ki sizin benden daha sağlamcı olacağınızı.

Neyse Tohumların alış kısmını hanımla olan kavgalarımızı atlayıp biraz kısa keseyim. Sn. TCM'den bizim farkımız yok. Hanım bir tane doğru dürüst domates yedirmiyorsun diye artık bahçenin lafını ettirmiyor. Bu yıl bakalım işi nasıl yürüteceğiz. Aile faciası çıkacak. Müsebbibi siz olacaksınız.

Hani ben 203 ( çok az fazlalıklar hariç) tohuma bu kadar uğraştım. Diğer arkadaşlar ne kadar uğraştılar kim bilir. Hele tohumları tam olgunlaştığında alıp gerekirse bardak içinde bekletip, yıkayıp, kurutmak gerçekten çok zor. Hepsini tebrik ederim.

Bunlar da bizim perde arkamız.

Düzenleyen Muda : 08-03-2019 saat 23:41
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön