View Single Post
Eski 05-03-2019, 10:30   #3206
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ececec Mesajı Göster

Merhaba, foruma yeni üye oldum. Orkidemle ilgili beni çok endişelendiren bir durum var, yabancı internet siteleri dahil aradım taradım ancak benzer bir durum bulamadım. Bir yaprağı gövdesinden itibaren sanki üstüne bir şey dökülmüş gibi koyu yeşil bir leke halini aldı. Sonrasında 2 gün içerisinde de bu koyu yeşil alan hızla ilerledi. Çok sık sulamıyorum, ve bulunduğu yerde de bir değişiklik olmadı. Mantar gibi bir enfeksiyonsa neden nereden kaptı anlamadım. Ama, mantar mı yoksa normal bir şey mi onu da anlamış değilim. Kökleri ve yaprakları çok sağlıklı duruyor bu durum haricinde. Resmi paylaşmayı deneyeceğim. Lütfen anlayan bir kişi dönüş yapabilirse çok minnettar olurum.
Erwinia caratovora (bakteri türü) enfeksiyonuna benziyor. Sefotaksim sodyum antibiyotiği kullanabilirsiniz (Nasıl temin edersiniz bilmiyorum, hekim ya da veteriner hekim reçetesiyle satılır). 500ml'lik bir flakon (suda çözünebilir enjeksiyonluk toz) alın. Bunu yarım litrelik saf su içinde çözün ve bitkinin her tarafına püskürtün. Sefotaksim, bitkiler tarafından oldukça iyi tolere edilir. Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön