View Single Post
Eski 03-03-2019, 12:01   #90
ketenhelva
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-01-2013
Sn Portakal Rengi, dogal güneş ışıgındaki tayf fark ve genişligine ragmen, sadece beyaz ışık kullanarak, gün ışıgı altında alınan sonuçları almak benim içinde muamma idi, hatta floresans lamba olup olmadıgını özellikle bu kasıtla sormuştum, Sn Meyvelitepenin ledle saglanan beyaz ışıgın 400-700 nanometre aralıgında ışınım yaptıgını ya da en azından bu aralıgın çogunu karşılayarak bitkiler özelinde, bitkilerin gelişimini sagladıklarını bilmiyordum, hakeza çeşitli köklü firmaların çok pahalı özel fide geliştirme ampulleri var ama okumalarımda onlardan dahi tam verim alındıgına rastlayamamıştım..Ledlerin sagladıgı radyasyon tayfının fide gelişimini saglayan frekans aralıgına sahip oldugu bilgi eksikligi dolayısı ile led ışık kaynagının yaptıgı işi garipsemiştim, fakat birkaç milyar yıldır bitkilerin uydugu ''1!! gün içindeki yaklaşık yarı karanlık ve yarı aydınlık ( gerçi günler zaman içinde ölçülemeyecek miktarda uzamakta ama süre dolayısı ile bitkiler buna uyum gösterebilmekte) , fakat hep aydınlık ve ya 16-18 saat civarı aydınlık dogal olmamakla birlikte kar/zarar getirisine bakıldıgında sanırım bitkinin köklenmesi, güzel boya kalkması gibi nedenlerle tercih edilebilir oluyor..Velhasıl kelam, işin kagıt üzeri bilgileri kadar, hatta dahada önemli olacak tarzı deneyimle elde edilen sonuçtur ve bazen maalesef bunlar ölçülemezde, ve ya ufak ayrıntılardaki (misal tam güneş ışıgı yerine bir kısmını içeren beyaz ışıgın enzimatik reaksiyonlardaki tepkimelere etkisi gibi) etkiler ölçümlenemeyebilirde...dolayısı ile deneyim en az teori kadar önemlidir.....Hamiş; hergün röntgen çektirip/çektirmeyecegimiz atfınız, bitkilerin beyaz ışık yoluyla çok dar bir aralık yerine, geniş tayf aralıgında (zararsız, bitkiler için işe yarar) ışınım alıyor oldugu bilgisi ile boşa düşmüş oluyor, yani bitkiler her gün röntgen çektirmemiş oluyor :-))

Düzenleyen ketenhelva : 03-03-2019 saat 12:03 Neden: imlam kötü, elimden gelen bu, adım hıdır..
ketenhelva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön