View Single Post
Eski 02-03-2019, 23:34   #85
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Lümen Yeterli mi ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Ledler kasalı. Montajının çok kolay olmasını ve ışığın pek dağılmadan aşağıya verilmesini sağlıyor. Kasalı tiplere bir kapak takıyorlar. Ben o kapakları söktüm (kolayca çıkıyor), böylece ışık herhangi bir kayba uğramadan doğrudan fidelere gidiyor.

8 çipli denenlerin lümeni daha yüksek, ondan kullanmanız daha iyi.
Renk beyaz. 6000K

12 volt kullanırsanız uygun güçte bir adaptör ile hepsini çalıştırabilirsiniz. Bendekiler 220V ile çalışıyor, adaptöre gerek yok yani. Piyasada 220 ile çalışanlar da var.
Bitki yetiştirme bir yana.
Güneş kaynağından gün boyunca farklı kelvin derecelerinde ışınımlar alan bir dünyada yaşıyoruz. Yaşadığımız bu ortamda, bitkiler farklı kelvin derecelerinde ve farklı yoğunluklarda ışık alıyor. (Atmosfer bunu sağlıyor.)
Gün ışığının rengi 6.000 K değil.
Buraya kadar yazdıklarım bilimin bize aktardığı üzerinde anlaşılmış, geçerli doğrularımız.
"Fidelere ne tür girdiler uyguluyorsunuz ve sonuçlarının ne olduğunu ölçebiliyor musunuz ?" ilk aklıma gelen soru. Analitik olarak bakıyorum. Bilim açısı bu : Ölçülebilirlik.
Nasıl oluyor da;
doğal ile yakınsayamayan bir ışık sıcaklığı dağılımını
doğal olmayan sürelerde uygulayabilmeyi
bitki yetiştirmede öngörülebilir yöntem olarak tartışabiliyorsunuz ?
Sorum ışığın önemini yadsımaz. Salt ışıklandırma ile gidilecek yolu ciddi olarak sorgular.
Monokromatik (tek dalga boyutunda) ışınımların bitki gelişimine etkisi olumlu mudur ?
Eğer bu bilgiye ulaşabilseydik; tüm bitkiler ışık geçirmeyen kaplamalar altındaki seralarda ve uygun dalga boyutlarındaki ışık kaynaklarında yetiştirilirdi.
Doğal süreçlerin değişime uyumlu süreçler olması gerektiğini düşünüyorum. Işıklandırma, ışınım (radyasyon) sürecidir. İnsanlar için iyi ise doğaldır. Bol bol röntgen çektirir misiniz ?

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön