View Single Post
Eski 27-02-2019, 11:11   #11
typist
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 14-01-2019
Şehir: Kütahya
Mesajlar: 9
Detaylı anlatıyorum

Arkadaşlar öncelikle mobilyacı değilim, hiç mobilyacılık yapmadım. o yüzden yanlış birşey telaffuz edersem kusura bakmayın.

Dediğim gibi hiç ahşap ile uğraşmadım. Ama eskiden beridir ahşap ile uğraşmayı çok istiyordum. Bir gün hem ihtiyaçtan hemde hevesimden dolayı yapmaya karar verdim.

Öncelikle inşaatlık kereste firmalarına gittim. Kullandığım ağaç ülkemizin çam ağacı, sibirya çamı da vardı ancak doğal yapısı olarak yerel çam daha güzel duruyor, sibirya çamında dokusu daha düz. Ahşabın kalınlığı size kalmış, istediğiniz kalınlıkta yapabilirsiniz. ben kendi yaptığım 5x5 olanını anlatıyorum. Ancak buradaki önemli husus siz keresteciden 5x5 ahşap kesiver dediğiniz de **** hazırlardan alacaksanız ölçüler tam olarak 5x5 olmayacaktır. 4,6 x 4,6 civarı olacaktır bunun nedeni ise keresteciler testere kalınlık payını sizden keseceklerdir. ben 6x6 kestirdim.

6x6 lık keresteleri keresteciden kestirdikten sonra, planyası olan mobilyacıları gezmeye başladım. Artık mdf ve suntalem daha çok kullanıldığından, zar zor bir tane buldum. (bir kaç tane daha buldum ama kaça yaparsınız diye sorduğumda pahalı söyledikleri için yaptırmadım). 6x6 lık keresteleri planya ile hem zımpara yaptırdım. hemde kalınlığından 1 cm aldırdım ve tam ölçü olarak 5x5 olarak ayarlattım. Hemde ölçülerine göre kestirdim. Ben düzgün durması için gözönünde olan yerleri 45 derece açıyla kestirdim. onlarda şemada var. Planya hem kalınlık alıyor hemde yüzeyi düzleştiriyor. Ahşaplar tertemiz oldu. zımpara bile atmadım.

Artık mobilyacı ve kerestecilerde işim bitti. Buraya kadar yaptığım masraf 150 TL civarıydı. ahşapları eve getirdim, ancak nerede yapacağıma karar veremedim, aslında karar vermiştim (mutfakta yapmaya karar vermiştim. balkonda yanaşmak zor ve rahat çalışılmayacaktı. Bodrumu komşularımız biraz sıkıntılı olduğu için düşünmedim. Ses olarak değil başka sebepler, ses olarak sadece şarjlı matkap sesi oda zaten fazla ses çıkarmıyor). Eşim gezmeye çıkınca bende mutfağa yere örtüyü sererek atölyeyi oluşturdum , buradan sonra ihtiyacınız olanları yazayım. 8-9 Cm lik yeteri kadar ağaç vidası, tutkal (tutkal mutlaka olsun), şarjlı matkap oldumu herşeyi yapabilirsiniz. Ölçüleri ve yerleri zaten belli olan yerleri vida ile birleştirmek kalıyor. Birleştirmeyi yaparken yani vida ile sabitlerken önce birleşim yerlerine tutkal sürün ve vidanın kalınlığından daha ince bir matkap ucu ile vidayı takacağınız yeri delin, nedeni ise bazen vida kalınlığından ahşap çatlayabiliyor. Vidayı takarken ayrıca ahşapları sabit tutmaya çalışın. Bende ahşap mengenesi olmadığı için birleştirmeden önce duvar kenarına ahşabı sıkıştırarak sabitledim. hem ikili koltuğu hemde tekli koltuğu birleştirmem toplam olarak bir günümü aldı diyebilirim.

Birleştirme bittikten iskelet oluştuktan sonra boya işine gelelim. Ben yine inşaat malzemecisinden 14 TL ye aldığım vernikli ceviz rengi ahşap boyası aldım. bir tane de boyamak için rulo aldım. boyada dikkat edilmesi gereken ise, elinizde kullanmadığınız bir bez olsun ve boyayı sürdükten sonra bezle ahşapta kalan boyayı silerek temizleyin. Benim tavsiyem verniksiz ahşap koruma boyası alırsanız ahşap dokusu kaybolmadan boyarsınız, ben keşke öyle yapsaymışım dedim kendime. boyayı sürdükten sonra 2 hiç kullanmayın boya iyice kurusun ve ahşabın içine kadar işlesin.


İskelet ve boyası bittikten sonra sünger ve minderlerine gelecek olursak; Kütahya bu konuda biraz sıkıntılı ve pahalı, sunger olarak 10 cmlik sert sünger aldım, fiyat yumuşak süngere göre baya pahalıydı. yumuşak sünger almamamın nedeni, zamanla oturula oturula basık izi çıkıyor ve kumaşı sündürerek görüntü kirliliğine neden oluyor. Süngerleri de istediğim ölçülerdekestirdim. Kumaş olarak ise spor döşemelik kumaş olarak geçeninden aldım. Burada size bir terzi **** az çok terzilikten anlayacak biri gerekiyor. benim eşim terzi olduğu için dikimini yaptırdım. Siz çevrenizde bu işin yapan birisine çok ucuza yaptırabilirsiniz. Hem onlarda kazanmış olur. , sırt dayama minderlerine gelince ben elyaf alacaksınız, ben duruşu ve kaliteesinden dolayı boncuk elyaf aldım, tabi biraz pahalı ama kendim için yaptığımdan onu tercih ettim. normal elyaf, kırpık sünger var onları da zevkinize göre tercih edebilirsiniz.

Benim anlatacaklarım bu kadar; şemayı buldum ama ölçülerini şemayı çıktı alınca üzerine el ile yazmışım, ölçülerini akşam bire bir ölçüp, sizlerle paylaşacağım, kusuruma bakmayın, yine aklınıza takılan birşey olursa seve seve cevaplarım. Balkondaki hali ve kol dayama minderleri ile de resimlerini koydum. sağlıcakla kalın

Eklenen Resimler
   
typist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön