View Single Post
Eski 20-02-2019, 07:04   #1
SeydaBaz
Yeni Üye

SeydaBaz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2019
ÇAM FISTIĞI TOHUMU arayışı

Selamlar,

Bir arama motoru üzerinden araştırma yaparken sizin forumu buldum.
İnceledikten sonra çok başarılı ve değerli bir çalışma yürüttüğünüzü gördüm. Takdir ediyorum...
Tabii hemen üyelik yaptırdım

Ben, son birkaç yıldır Batman'da yaşıyorum.

Tarihi Hasankeyf ilçesi şehrin kendisinden daha ön plana çıkmış durumda.
Ve genelde çevre yerleşim birimlerinden hafta sonları piknik amaçlı kullanılan küçük-şirin bir ilçemizdir.
Ve içler acısı bir durum şu ki, yıllardır bu kadar ziyaretçi almasına rağmen, gölgesinde oturulabilinecek birkaç tane ağaç bulamazsınız.
Şehrin çevresini sarmalayan Raman dağı (Türkiye'de ilk petrolün bulunduğu dağ), Batı Raman, Kıra dağı, daha ilerisinde Mereto dağı (yaklaşık 3 bin metre yüksekliğinde), şöyle çıplak gözle baktığınızda çorak-verimsiz çöl gibi dururlar karşınızda.

Bu birkaç şeyi şundan dolayı anlatmaya çalışıyorum;
Yaklaşık olarak 4-5 yıldan bu yana bunu farketmemle birlikte gezip-dolaştığım piknik alanlarında topladığım tohumları oturduğum teras kat'ın balkonunda viyollerde çimlendirip, ardından boy boy saksılara aktarıp yetiştirmeye, belli bir boya geldikten sonra gidebildiğim tüm boş tepelere-dağlara ekmeye çalışıyorum.

Şöyle bir sorunum var; çevrede çam ağaçları neredeyse yok denecek kadar az.
Topladığım bir kısım kozalakların büyük oranda çürümüş olduklarını farkettim.
Ve de, ''Madem böyle bir şey yapıyorum, çevre köylülerine bir katkısı da olsun'' düşüncesiyle ÇAM FISTIĞI tohumu arayışına girdim son zamanlarda.

Gerek ücretli, gerekse de başka türlü nasıl edinebileceğim hususunda özellikle sizden yardım bekliyorum.

Şimdiden teşekkürlerimi sunarım...

Mehmet Mustafa Öztekin - E-Mail: seydabaz@hotmail.com

SeydaBaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön