View Single Post
Eski 18-02-2019, 11:56   #347
acemi25
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
İki tür de echeveria veya yakın bir cinsten olduklarından, aynı saksıda olmaları probleme yol açmaz...
Farklı bitkileri aynı saksıya dikerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.
Bunlardan birincisi, bitkilerden herhangi birinin rakip bitkiler için öldürücü kimyasallar salgılayıp salgılamadığıdır... Bunu yapan bitkiler var, birarada ekmeden önce araştırmakta fayda var...

Diğer bir husus da, bitkilerden birinin çok hızlı gelişen bir tür olması durumunda kimyasal salgılamasa bile diğerinin gelişimini engelleyeceğidir... Kökleri bütün saksıyı hızla kaplayan ya da hızla yükselip veya sarılıp diğer bitkilerin ışık almasına engel olan bitkileri diğerleriyle aynı saksıya ekmemek gerekir... Büyük saksılarına hurma çekirdeği diken birçok insana rastladım... hurma iki üç karış boya ulaşıncaya kadar kökü neredeyse bütün saksıyı satıyor ve saksıdaki asıl bitkiye zarar vermeye başlıyor...

Bu gibi hususlara dikkat edildikten sonra aranjman yapmak bitkiye zarar vermiyor...
Bu kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Aslında bunların hangi tür olduklarını bilmiyorum ama benzer türler gibi geldikleri için aynı saksıya dikiverdim. Bir de evde başka saksım yoktu. Yalnız kırmızının yapraklar bozuldu. Onun için bir öneriniz var mıydı Mesut Bey?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön