View Single Post
Eski 25-09-2007, 14:00   #13
aysemelike
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Vallahi bütün resimler harikalar Ayşe Hanım, çok beğendim . Ayşe Hanım çiğdem soğanlarını saksıya ekeceğim, ne yazık ki bahçem yok. Nasıl bir saksı kullanmalıyım? Nasıl ekmeliyim? Sulamasını nasıl yapmalıyım? Ne kadar güneş görmeli? Yardımlarını bekliyorum efendim
Ekeceğiniz soğan sayısına göre bir saksı seçmelisiniz. 10cm çapında ve 12-13 cm derinliğinde bir saksıya 5-6 adet crocus ekebilirsiniz. uçları görünecek şekilde ekilmeli, toprak daima nemli kalmalı ama ıslak olamamalı, ışık gören mutlaka serin bir yere koymalısınız. Benim tavsiyem nemini kontrol ederek don olmayan günler boyunca dışarıda tutun, don günleri saksıların üzerine bir gazete kağıdı koyun, ilk filizleri görünce serin pencere önüne içeriye alın... hızla çiçekleneceklerdir....
balkonda yetiştirecekseniz daha büyük ve derin bir saksı seçebilirsiniz ve daha çok soğanı birbirlerine 2-3cm mesafede kalacak şekilde kendi büyüklüklerinin 2-3 katı derinliğe sıkça ekebilirsiniz.Bu sıkça ekme işi size zengin, saksı dolusu çiğdem görüntüsü verecektir. saksınızı önce don almayan kuytu bir köşeye yerleştirin, donlar geçince güneşli balkon kısmına alın ve çiçeklenmesini bekleyin......

Küçük bir not: eğer elinizde bir kaç sümbül soğanı da varsa büyük bir saksıya ortaya sümbülleri, kenarlara çiğdemleri ekerek de değişik bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu balkon için uygundur. Yine nergisler, laleler de ekleyerek, (uzunlar saksı ortasına, kısalar kenarlara), güzel ve uzun süreli çiçekli saksılar elde edebilirsiniz....

Kolay gelsin.......

aysemelike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön