View Single Post
Eski 10-02-2019, 12:58   #48
ahmetselo
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmsl Mesajı Göster
unbrekable kardeşim hiç gerek yok öyle işlemlere. bende bu çamda yetiştirdim bir zamanlar. şuandada çok güzel bir şekilde büyümekteler. benim uyguladığım işlemleri sıralayayım sana.
ilk başta tohumların boş olup olmadığını suya atarak ayırdım. (batanlar dolu, su üstünde kalanlar ise boştur)
daha sonrasında ufak plastik, pet bardaklara toprak doldurdum ve hepsini ayrı ayrı bardaklara diktim. (yalnzca dolu olanları ******
tohum üzerinde çok fazla toprak tabakası olmasın yalnız. 5-6 mm olsa yeterli.
9-10 gün içerisinde çimlenmeler görülecektir. Başarılar...
Arkadas yazilan her seyi okudum. amasanirim sulamada bir hata yapiyorum ne yaptiysam cimlenen tohumlarin gelisimini surduremedim 5 cm olan yan yatti.....torf toprakla normal tarla topragini karistirdim bardakta da denedim 1lt lik su siselerinde de....
-1. sorum 5cm olduktan sonra sulama nasil olmali 1 gunde bir mi 2 gunde bir mi ve de ne kadar su dokmek lazim bunlari ayarlamak cok zor
-2. sorum saksinin altini delip tas falan koymak gerekli midir yoksa sadece delmek mi lazim ya da hic delmemek mi lazim.....satin aldigimiz fideler siyah posette oluyor ve hicbir yerinde delik olmuyor.
-3. sorum ev icinde ya da balkonda fark eder mi. balkon eksi derecelerde ev ise 25 30 cm araliginda oluyor.
-4. sorum saksi tipi nasil olmali yoksa posete mi ekilmelidir.
-5.sorum siz tohumu fidan haline getirdiyseniz asamalarini detaylarini eksiksiz yazabilir misiniz....
-hepsine bir butun olarak maddeler halinde cevap verebilir misiniz 1 yildir cevap ariyorum...ulkemizi yemyesil bir yer haline getirmek icin ugrasimiz gonul verdik bu ise sizler de bize yardimci olunuz

ahmetselo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön