View Single Post
Eski 07-02-2019, 11:01   #175
chelik26
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Sizin narınızın çeşitini bilmiyorum babam hicaz narı yetiştiriyor.Bu şekilde bir verim almanız mümkün değil hatta sanırım uzun süre bakımsız kalmış gibi duruyor.Hicaz narı budaması orta kısımlardaki dallar çıkartılarak bitki yanlara doğru yatması sağlanır narda meyve bitkinin etek diye tabir edilen alt kısımlarında %70 diyebilirim oranında o kısımda tutar,eğer budama yapan kişi ordaki meyve gözlerini acemice keserse büyük verim düşüşü olur.Nar üst taraftan budanır ortası açılır ve hava ve güneş görmesi sağlanır.Drenaj çok önemlidir nar aralarına kıştan önce su tahliyesi için kanallar açılır eğer su oralarda beklerse verim düşük olur ağaçta çeşitli mantari hastalıklar olur ağaç kayıpları olur.Birde bahçe önceden yapılırken taban suyu çok yüksekse bahçe kenarından su kanalı filan geçiyorsa o aralarda çok ağaç kayıpları olur.
Sizin bahçede gördüğüm kadarıyla çok iyi bir budama yapılması gerekiyor,budama yapılktan sonra düşük dozda bordo bulamacı uygulaması yapılmalı 1500kg/100 lt dozunda.Baharda da fosfor ve çinkolu gübre uygulamasından sonra ağaç çiçekle kaplanıncaya kadar su verilmez.Sıra aralarınıda çok iyi işlemeniz gerekiyor hiç yabancı ot olayacak .İşiniz çok kolay gelsin
Bizim narın çeşidini ben de bilmiyorum
Bahçeyi 6 ay önce bankadan aldım. Hatta sahibi hala kabullenemedi, 3 gün önce gittim narlarıma dokunma diyor
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bahçe eğimli zaten su birikintisi olmuyor.
15-20 güne kadar gidip budama işlerine başlıycam bu arada belirttiğiniz gübreler ile hayvan gübreside atmayı düşünüyorum.
Gençleştirme işinide yavaş yavaş yapacağım

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön