View Single Post
Eski 29-01-2019, 21:40   #38
burak555
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-08-2012
Merhabalar,

Sakarya Geyve'de kurmuş olduğum ceviz bahçeside malesef hüsran bahçe olarak devam etmekte. İlgisiz davranarak kesinlikle yapılacak bir iş değil. Bir yerde çalışayım yan gelir olsun diye ceviz bahçesi kurulmaz. (evinizin dibinde değilse )

Öncelikle yapmış olduğum hataları şöyle sıralayım. Bir kaç ağaç resmi ile konuyu açayım.

Kesinlikle ağaçlara ilk yaşında tepeden vurma usülü budama yapmayın bana biri bu aklı verdi 3 göz bırakıp vurdum şu an hepsi bodur toprağın dibinden dal veren ağaçlar şeklinde.

Su,gübre ve toprak işlemeyi ihmal ettik. Yazın ortasında tarlanın ortasında büyüyen yabani otların boyu cevizlerin boyunu geçince ağaçlar sağlıklı bir şekilde büyümedi.

Toprak analizini yaptırmayı ihmal etmeyin analizi verirken ceviz ekeceğim demeyin çoğu yer ona göre analiz değerleri ile oynuyor.

Bakabileceğinizden büyük yer ekmeyin ben ektim tek başıma 63 dönümde uğraşmak pek mümkün olmadı. Köy insanıda sağolsun bu konuda yalnız bıraktı.

Yabancısı olduğunuz köyde bir yatırım yapıyorsanız insanlara faydalı bir şey yapın çeşme tamiri, cami halısı değiştirme v.s yoksa bu köye ne fayda sağladınız deyip sırt dönerler. Biz köyün hayvan sulama göletini tarımsal faaliyette kullanılmak üzere genişletecektik ama bazı kişilerin 500m2 yeri su altında kalacak diye projeyi iptal ettirdiler.

Velhasıl bu işe girecekseniz 4 elle sarılmanızı toprağa hakettiği değeri vermeniz gerekir yoksa ağaçlar ölmez ama bir verimde alamazsınız. 2013 yılında ekmiş olduğumuz ağaçlardan bazıları.

burak555 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön