View Single Post
Eski 27-01-2019, 11:26   #354
Sûz-i Dilârâ
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Merhaba ; gercekten bitkilerinizin hepsi çoknsağlıklı ve güzel görünüyorlar ama lithopslar benim için hep ayrı bir yerdedir herhalde ne kadar uğraşsamda yaşatamadıgımdandır. Sizden ricam lithops toprağınızda neler var ayrıca enzim ile mi suluyorsunuz merak ettim. Tohumdan yetiştirdikleriniz şuanda nasıllar?
Lithopslar sıcak ve aydınlık yer seviyorlar Tarsus'ta güneş altında hayatları tehlike altında oluyor, ancak güney balkonun aydınlık bir yerinde tutuyorum. Üzerlerine güneş değmesine izin vermiyorum.

Toprakları zengarden'dan aldığım kaktüs toprağına iki ölçek de ponza karıştırıyorum (örnek 1 ölçek kaktüs toprağı + 2 ölçek ponza (beyaz, küçük ponza taşı - zengarden'da var)

Oldukça süzek toprak seviyor, neredeyse hiç toprak olmayacak gibi, fazla suya çok hassaslar, sulama mevsiminde dahi olsalar fazla su çürütüyor, verdiğim toprak ölçüsünde yaşatabiliyorum sadece. Susuzluğa dayanıklılar ama. Yazın Tarsus sıcağında toprağı iyice kurudukça suladım.

Enzim elinizde varsa sulayabilirsiniz ama dediğim gibi su asla ve asla saksıda beklememeli.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön