View Single Post
Eski 27-01-2019, 03:36   #243
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taskintas Mesajı Göster
Mesut bey sizdeki tür gerçekten çok güzel. Budarsanız çok isterim aslında��
Öncelikle, mesajınızı şimdi gördüm, kusura bakmayın...
Bendeki iri versiyon biraz yavaş büyüyor, özellikle gövdesi kalın ve kısa büyüyüp sık aralıklarla yaprak verdiği için çelik almak için epey beklemek gerekiyor. Bu nedenle, bitki bana geldikten birkaç yıl sonra, ilk defa geçtiğimiz yaz sonu bitkimi ortadan kestim ve üst kısmı köklendirerek kardeşime verdim.. Yani şu anda elimizde iki bitki var ve bendeki devetabanı haşmetli görünümünü kaybedip yoluk bir görünüme bürünse de artık kökleri iyice geliştiğinden bundan sonra ilkbahardan itibaren daha hızlı büyüyecektir... Kardeşime verdiğim bitki de şu anda köklerini geliştirmekle meşgul, ama bir süre sonra o da büyümeye başlar... Şimdi öncelikle kendime bir yedek edinmek istiyorum, çünkü uzun yıllar bulamadığım bu bitkiyi herhangi bir kaza sonucu tümden kaybetmeyi hiç istemem... Bunun ardından, agaçlar.net'ten daha önceden söz vermiş olduğum birkaç arkadaş var, onların ardından sizi de listeye ekliyorum... Bu bitkiyi Fatih Bey'den aldığımda çok sevinmiştim ve ben de mümkün olduğunca çoğaltmayı ve birçok kişide olmasını çok istiyorum... Zaten iri bir bitki olduğundan belli bir büyüklükten sonra mutlaka şekillendirmek zorunda kalıyorsunuz, ki bu da ortaya çelikler çıkması demek... Ben bitkimi kesince birden fazla yerden sürgün vermesini umuyordum (ki sıklıkla bu şekilde olur çoğu bitkide), başlangıçta iki farklı yerde kabartı oluşmaya başladıysa da şimdilik sadece tek bir noktadan sürgün verdi, o da kış şartlarında bir parmak boyutunda çıkıntı oluşturup durdu...
Beklememiz gerekecek, ama dediğim gibi sizi de listeye koyuyorum.. Umuyorum çabuk gelişir...
Not: Yalnız, bana daha önceden mesajla yazan arkadaşlara da belirttiğim tek bir şartım var.. O da, bitkiyi köklendirip saksıya ektikten sonra arkadaşların benden kendilerinin gelip alması... Fatih Bey bana kargoyla göndermişti kocaman 5 yapraklı bitkiyi, ama benim o şekilde hazırlamam mümkün değil, çünkü öyle sıradışı bir becerim yok... Yani, bitki saksıda köklenmiş olacak, arkadaşlar arabalarıyla uğrayıp bir kahvemi içip köklenmiş devetabanı hediyemi almış olacaklar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön