View Single Post
Eski 18-01-2019, 10:33   #10
cevvаl
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Donma olayını Akdeniz ile sınırlamazsanız daha iyi olur.
Karadeniz kıyısında Longoz Ormanı var. Bulgaristan sınırına yakın. Yani yeterince soğuk ve kar bölgesi.
Bitki kökleri suyun içinde. Ormanın yaşam süresi ne kadar eskiye dayanıyor, bilmiyoruz.
Donma değişik tanımları olan bir olgudur. (Toprağın, suyun, bitkinin vb.)
Sizin neyi merak ettiğinizi tam anlayamadım. Açarsanız, bildiğim kadarı ile, yardımcı olmaya çalışayım.
Bende bir şeyi çok merak ediyorum, bildiğim kadarıyla ülkemizde hiç hindistan cevizi ağacı yetişmiyor, ya da hiç yok. Ancak yetişkin, en az 10 metre boyunda bir hindistan cevizi palmiyesi, kıyı dalgalarının ıslattığı bir sahile nakil edilse, tuz ve denizin ılık koruyuculuğu onun hayatta kalmasına katkı sağlayabilirmi?

Araştırmalarım sonucu, akdeniz kışları dondurucu ve yağışlı, soğuk ve aşırı nemli toprak palmiye köklerinde mantar oluşumuna neden oluyormuş, buradan yola çıkarak kıyı tuzluluğu ve sıcaklığı bu durumu biraz olsun tersine çevirebilirmi? Tabi burada üç unsur var, tuz, ılıman kıyı, ve yetişkin palmiye olması şartları tolere edebilmesi için etken olarak tahmin ediyorum.

Bu üç faktör bir araya gelirse fotoğraftaki gibi bir görüntüyü taklit edebilecek bir sahil tasarlamak mümkün diyebilirmiyiz?

Eklenen Resimler

cevvаl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön