View Single Post
Eski 13-01-2019, 17:30   #18
TUĞRULÜNAL
Ağaçsever

TUĞRULÜNAL's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2018
merhaba,
Öncelikle olumsuz telkinlere rağmen,kurduğunuz bahçeniz hayırlı olsun.İnşallah başaracaksınız.
Olumsuz konuşanlara da hak vermeniz lazım bence,
Nedenleri
-muhtemelen çevrenizde verime yatmış ceviz bahçeleri yoktur.
-veya deneyip, başarı sağlanmadığı yönünde görüşler de olabilir.
-iklimde müsait olmayabilir.,
ve siz bu konuda öncü olursunuz inşallah.

Benim merak ettiğm konu, siz hiç verime yatmış ,verimi güzel,ismine doğru FERNOR cevizi gördünüzmü.Başkalarının veya fidancıların beyanı haricinde ,kendi gözünüzle bu FERNOR denen çeşidi gördünüzmü.Yoksa bu Fernor denen çeşit bir fidancı geyiğimi.
Chandler olmayan yerlere hemen Fernor öneriliyor,forumlarda ,internet ortamında ,fidancıların dilinde bir Fernor var ama,ağacını ve meyvasını gören kaç kişi acaba.Karasal iklime uygun deniyor fakat,ne derece doğru.

Ben şahsen hobiciyim ,5 Yıldır araştırıyorum,bütün videoları ve programları takip ediyorum,ağaçlar.net i, tam iki kere okudum.İstinalar hariç ,bu FERNORUN verime yatmış halini ve karasal iklime uygunluğunu doğrulayacak kaç kişi var.
Ben internet üzerinden ,ismine şüpheli 2 tane fernor aldım ,2 metreye ulaştı,üzerinde meyvasıda yok,ama yaşıyorlar,belkide fernor bile değildir.
2 tane fernette aldım ,1 chandler tüplü ,ilkbaharda aşı altından patladı.
Benim fidanların bulunduğu yer ,rakım 600 ama, ovada, don çukurunda kalıyor.

fernor ve fernette geç çiçekleniyor, ilkbahar geç donlarını atlatabiliyor ,fakat geç açtığından sebep ,geç yaprak dökmesi olabiliyor ve sonbahar erken donlarına yakalanabilir.Ve yüksek rakımda yakalanıyor.
Sizin bahçeniz fotolardan gördüğüm kadarıyla azda olsa eğim var,bu sizin için büyük avantaj.Don çukuru oluşmaz ise ,bu işi başarırsınız.

Düzenleyen TUĞRULÜNAL : 13-01-2019 saat 20:29 Neden: düzeltme
TUĞRULÜNAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön