View Single Post
Eski 12-01-2019, 17:02   #302
birnefestoprak
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Anladığım kadarıyla, Ayaş Domatesi'nin devamını getirdikleri kültivarının tohumunu Ayaş Beyaz Bodur adıyla kendi adlarına tescil ettirmişler. Yanlış hatırlamıyorsam, tohumu da vefat etmiş bir köylünün çeyiz sandığında bulmuşlardı.

İlk paragrafta bir ticari numara yapıyorlar gibi anlıyorum. Tescili devamını getirdikleri tohum için almışlar ama Ayaş Domatesi'ni sadece kendileri üretebilirmiş izlenimi bırakmışlar. Yani aslında başka birisi de kendi tohumunu (örneğin babasının yıllarca kendi bahçesinde yetiştirdiği tohumu) Ayaş 2018 filan gibi bir isimle tescil ettirmeyi deneyebilirsiniz.

Tohumu da fahiş fiyata satıyorlardı. Domatesin dışında birkaç çeşidin daha üretimini yapıyorlardı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Ayaşlı Grup web sayfasından alıntı:

"TARIM BAKANLIĞI ÜRETİM İZİNİ SADECE AYAŞLI GRUP' A AİT OLAN ORJİNAL AYAŞ DOMATESİ FİDELERİMİZ İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ İLGİYE TEŞEKKÜR EDERİZ.

ABB06 (AYAŞ BEYAZ BODUR) AYAŞLI GRUBUN TARIM BAKANLIĞINDAN ÜRETİM İZİNLİ GERÇEK AYAŞ DOMATESİNİN KOD İSMİDİR.

(Başka yerlerde Ayaş domates fidesi diye satılan fideler için,bakanlık tescil üretim izni olup olmadığını sorunuz.) "

Ne yazık ki öyle görünüyor.

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön