View Single Post
Eski 12-01-2019, 09:57   #18
Hatice avşar
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2019
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Öncelikle, Ankara'nın soğuğuna aloe'nizi çıkarmanız kesinlikle bitkinin çok kısa süre içinde ölümüyle sonuçlanır.. Bunu bir seçenek olarak değerlendirmemelisiniz..

İkinci olarak, yakından görmedikçe bitkinizin durumu ile ilgili kesin bir şey söylemek zor, ancak aşağıdaki linklerden epey bilgi edinebilir ve bitkinizin durumunu buna göre siz değerlendirebilirsiniz:

Kaktüs çürümesi, yumuşaması

Sukulent Yapraklarında Pörsüme

Toprakta gezinen küçük beyaz böcekler toprak ekolojisinin bir parçası, bir zararları yok... Onlarca yıldır saksılarımda gezinirler, hiçbir zararları olmadı... Yaprak ve yumuşak dokulara musallat olup bitkiye büyük zarar veren pamuklu bitler var bir de, onlar tam bela...

Saksı değiştirmek, bu konuda çok tecrübeniz yoksa bitki için ciddi bir risk.. Aloe vera, içi su dolu olduğundan ağır bir bitki... Saksıdan çıkarırken ağırlığın etkisiyle sağa sola oynayınca toprağa girdiği bölümde kırılma ya da yaralanma meydana gelebiliyor ve buradan giren patojenler bitki dokularını çürütüp öldürebiliyor... Birçok kişinin saksı değiştirirken çok sevdikleri bitkilerinin ölümüne yol açtıklarına tanık oldum.. Umarım böyle bir durum değildir sizdeki...

Net birkaç resim yükleyebilirseniz ben ya da bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar daha net önerilerde bulunabiliriz...
Bitkimin saksısı da delikli değil birazda bu yüzden saksısını değiştirmek istemiştim ve yapraklar saksı kenarına dokundukları yerden resmini çektiğim gibi tırtıklı tırtıklı oluyolar daha önce en altta duran iki tane küçük yaprağı vardı ama yavru değillerdi ana bitkinin yapraklarıydı ama çok yumuşayıp pörsüdüler yumuşaklığına bakayım derken elimde kaldılar kopan yaprakları biraz incelediğimde bitkiye bağlı oldukları yerde bir kaç siyah su damlası gibi şeyler olduğunu farkettim kopan yaprağı dikine kesip baktım orta kısımlarında siyahlık yoktu sadece kopan yerinde bir kaç damla şeklindeydi ama neden olduklarını da anlayamadım ve neden yaprakları bu kadar aşağıya bakıyor onuda anlayamıyorum ben bitkileri çok severim birazda bu aleoverayı yapraklarını kullanabilmek için aldım ama bu siyah bir kaç damlayı gördükten sonra cildim için kullanmak sağlıklı mı olur onu da bilemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Hatice avşar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön