Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 09-01-2019, 16:42   #21
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Yeşil fasulye

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Fasulye, Phaseolus vulgaris
Tohum çeşit adı: Perolar
Tohum kaç yıldır sizdedir: İlk yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Çorum
Tohumun kökeni:
Tohumun geldiği yer: bahcedenn
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: Zekoş
Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi alınmadı.
Kullanılan gübreler: Sadece yanmıs hayvan gübresi kullandım.
Kullanılan ilaçlar: Kullanmadım.
Hasat yıl ve ayı: 2018 Ağustos
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay
Hasat süresi: Ekiminden itibaren resimlerdeki hale gelene kadar yaklaşık 75 gün
Büyüme alışkanlığı: Sırık
Meyve rengi, şekli ve büyüklüğü: Yeşil, yassı ve 20 cm civarlarında
Bitki tipi ve gelişim durumu: Sırık bir çeşittir. Kuvvetli gelişen bir bitki yapısına sahiptir.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Sırık bir çeşittir. Bitkisi kuvvetli gelişir. Meyvesi 20 cm uzunluğunda ve 2 - 2,5 cm genişliğinde, enli bir fasulyedir. Kılçıksızdır.

Envanterimde yaklaşık olarak 50 çeşit fasulye bulunmaktadır. Bir o kadar da evvelinde yetiştirip denediğim çeşitler olmuştur. Fakat tohumlar hayatımızda bu kadar önemli değilken bir kısmını kaybettik. Şimdi daha bi farklı bakar olduk tüm çeşitlere. Velhasıl bu kadar çeşit içerisinde rahat ilk 5 e girebilecek lezzettedir. Damak tadı kişiden kişiye elbet değişir fakat şimdiye kadar beğenmeyen hiç çıkmadı.

Zeytinyağlı olarak tadı enfes oluyor. Sadece zeytinyağı, soğan, sarımsak, ve domates rendesi ile yapıyoruz biz. Kendi suyu yetiyor, ilave su kesinlikle kullanmıyoruz. Ayrıca konserve olarak da değerlendirebileceğiniz bir çeşit. Ben tohum olarak paylaşmayı tercih ettiğim için kurusunu deneme fırsatım olmadı. Fakat kurusunun da severek tüketildiğini biliyorum.

Bunun yanında gerçekten çok verimlidir. Bu da size bonusu olsun. Siz toplamaya bıkarsınız, o üretmeye bıkmaz
Not:Bu kadar verim alacağımı beklemediğimden ve paylasmak planımda olmadığından resim cekmemistim.Resimler Sayın Bahcedenn 'e aittir.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Zekoş : 11-01-2019 saat 05:21
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön