View Single Post
Eski 07-01-2019, 21:07   #245
pelin_
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2019
Geçen hafta önce evdeki kumkat ağacımda unlu bit görmüştüm. O sırada ne olduğunu bilmediğim için yapraklarını sirkeli suyla silmiştim. Bir hafta evden gittim, bugün döndüğümde sayısı çok artmıştı. Kulak çöpü ile tek tek bütün yaprakları temizledim. Forumda yazan önerilerden arap sabunu + zeytinyağı + sarımsak karışımını hazırladım. Kumkatın yapraklarının altına da gelecek şekilde bol bol, neredeyse ağacı yıkar gibi sıktım. Aynı odadaki diğer bitkilerime de aynı özenle olmasa da sıktım bu karışımdan. Sprey şişesinin dibinde kalan karışımı da kumkatın toprağına döktüm, sarımsak parçalarını da toprağın üstüne bıraktım. Kokusunu sevmediklerini yazmış Mine hanım, belki böylece topraktaki bitleri de kaçırabilirim diye umuyorum. Yalnız ev baya fena kokuyor şu an, bu uygulamayı düzenli yaparsam salon oturulmaz hale gelebilir.

Yarın uygulamak üzere de acı biberi rondodan çekip biraz kaynattım, süzüp soğumaya bıraktım. Yarın sabah da onu yapacağım. Bir gün arap sabunlu karışım, bir gün biber suyu şeklinde dönüşümlü birkaç hafta yapmayı planlıyorum. başarılı olamazsam neemazal alarak evdeki bütün bitkileri ilaçlayacağım. Herkesin yazdığı bitki kayıplarından çok korktum ve üzüldüm. Bu uygulamalarımın sonuçlarını da paylaşmayı umuyorum sizlerle. İyi akşamlar ve bilgi veren herkese çok teşekkürler.

pelin_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön