View Single Post
Eski 07-01-2019, 16:01   #16
CornusMas
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Elinizde bu bitkiye ait meyve, tohum, ağaç resimleri var mı? Paylaşabilirseniz sevinirim.
Sayın Muda, şimdilik sadece bu resimleri bulabildim. Başka resim buldukça buraya ekleyeceğim. Eğer bulamazsam bolca yeni resim çekip onları bu başlık altına ekleyeceğim.

Name:  2015-10-18 14-53-42.jpg
Views: 2799
Size:  30.9 KB
Name:  IMG_3880.heic.jpg
Views: 2581
Size:  18.8 KB
Name:  IMG_3883.heic.jpg
Views: 2376
Size:  26.5 KB

Alıntı:
Ben bitkinin aşağıda Harun Parlak tarafından verilen linkteki isim ile anılan tek çekirdekli alıç bahsinde tek çekirdekli olması nedeni ile çok çekirdekli alıçtan farklı ancak benzer yaprak özellikleri taşıdığını düşündüğüm bitki olduğunu düşünüyorum.
Geyik elması (Malus trilobata) Crataegus türlerinden birkaç özelliğiyle farklı:

1- M.trilobota'nın meyveleri kırmızı olmaz. Olsa olsa sonbaharda iyice olgunlaştıklarında hafif turuncu bir sarı renk alır. Ancak meyve resimleri en olgun oldukları dönemde bile benim eklediğim resimlerdeki gibi görünür. Bundan sonra kahverengiye dönerek kararır, kurur ve çürürler.

2- Crataegus türlerinin yaprakları M.trilobata'ya göre daha küçük ve daha fazla girintilidir. M.trilobata'nın yaprakları Anadolu sığlasına (Liquidambar orientalis) daha fazla benzer.

3- M.trilobata'nın meyveleri çok hoş kokuludur. Meyveyi zedelemeseniz bile bu kokuyu duyarsınız. Hafif elmayı andırır diyebilirim ama tam da öyle değil. Alıç meyvelerinin kokusunu ise meyveleri zedelediğinizde duyarsınız.

4- M.trilobata'nın meyveleri Crataegus meyvelerinden daha büyüktür.

Ayrıca bir not:

Alıntı:
Malus trilobata C.K. Schneid.), Rosaceae (Gülgiller) familyasında yer alan ve genellikle 5-10 m
boylarında küçük bir ağaçtır. Uygun şartlarda 12 hatta 18 m’ye kadar boylanabilmektedir. M. trilobata ilk
kez Poiret tarafından 1810 yılında Crataegus trilobata olarak betimlenmiştir (Browicz ve Karaca, 1993). Tür
üzerinde taksonomik olarak çok çalışılmış olup, tür birçok araştırıcı tarafından farklı tarihlerde Rosaceae familyasında yer alan Crataegus (1810-Poiret), Pyrus (1825-De Candolle), Sorbus (1841-Heynold), Cormus (1846-Decaisne), Eriolobus (1847-Roemer), Malus (1906-Schneider) cinslerine aktarılmıştır (Yaltırık, 1966; Browicz ve Karaca, 1993).
http://dergipark.ulakbim.gov.tr/publ...%20T.%20Ok.pdf

Bu nedenle "Malus trilobata" diye adlandırsak daha doğru.

Düzenleyen CornusMas : 07-01-2019 saat 21:16
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön