View Single Post
Eski 04-01-2019, 09:45   #16
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice avşar Mesajı Göster
Merhabalar bir konuda cok yardiminiza ihtiyacim var. (Fotoğraf yüklemeye çalıştım ancak beceremedim o yüzden elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım) Aleo veram galiba hasta yaprakları ilk başta gayet dik duruyorlardı ama aşağı inmeye başladılar gun gectikce yapraklari daha da asagi iniyor yaprakları çok büyük belki taşıyamıyordur dedim ama artık yaprakları yere paralel oldular neredeyse yere değecekler. Hatta saksının kenarlarına değen kısımlardan yaprak kırılıyodu ve o yapraklar ölüyodu. Öyle çok yapraklı gür değil toplam 8-9 tane yaprak var ama yaprakları büyük bazı yapraklar 30-40cm bazıları 5-10cm uzunluğunda. Belki saksisi kucuktur diye dusundum (hala aldığım saksının içinde duruyo çapı ve yüksekliği bir el büyüklüğü kadar) saksısını değiştireyim büyük bir taneye koyayım dedim ama sonra farkettim ki topraginda gezen beyaz kucuk kucuk bocek gibi seyler var cok hizlilar bir gorunup bir kayboluyorlar ve uzerinde surekli bir sürü şu kucuk sineklerden ucuyo. Ve yaprakları ilk aldığım zamana göre çok yumuşak. Topraginin ust yuzeyi de sanki kireclenmis gibi beyaza ve sariya donuyo yavas yavas ne yapsam bilemedim. Gunese koyayim dedim ama evimde gunes goren sadece balkonlar var ama geceleri sıcaklık -13 leri görüyp donarsa diye de korkuyorum o yuzden icerde tutuyorum. Ne yapmaliyim sizce duzelmesi icin
Öncelikle, Ankara'nın soğuğuna aloe'nizi çıkarmanız kesinlikle bitkinin çok kısa süre içinde ölümüyle sonuçlanır.. Bunu bir seçenek olarak değerlendirmemelisiniz..

İkinci olarak, yakından görmedikçe bitkinizin durumu ile ilgili kesin bir şey söylemek zor, ancak aşağıdaki linklerden epey bilgi edinebilir ve bitkinizin durumunu buna göre siz değerlendirebilirsiniz:

Kaktüs çürümesi, yumuşaması

Sukulent Yapraklarında Pörsüme

Toprakta gezinen küçük beyaz böcekler toprak ekolojisinin bir parçası, bir zararları yok... Onlarca yıldır saksılarımda gezinirler, hiçbir zararları olmadı... Yaprak ve yumuşak dokulara musallat olup bitkiye büyük zarar veren pamuklu bitler var bir de, onlar tam bela...

Saksı değiştirmek, bu konuda çok tecrübeniz yoksa bitki için ciddi bir risk.. Aloe vera, içi su dolu olduğundan ağır bir bitki... Saksıdan çıkarırken ağırlığın etkisiyle sağa sola oynayınca toprağa girdiği bölümde kırılma ya da yaralanma meydana gelebiliyor ve buradan giren patojenler bitki dokularını çürütüp öldürebiliyor... Birçok kişinin saksı değiştirirken çok sevdikleri bitkilerinin ölümüne yol açtıklarına tanık oldum.. Umarım böyle bir durum değildir sizdeki...

Net birkaç resim yükleyebilirseniz ben ya da bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar daha net önerilerde bulunabiliriz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön